11 listopada – Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Uroczyste Msze św. w intencji Ojczyzny, przemarsze ulicami miast, koncerty pieśni patriotycznych oraz niepodległościowe biegi, pikniki i gry miejskie – złożą się w piątek 11 listopada na świętowanie w całej Polsce 104. rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku główne obchody zostaną przedłużone do soboty o uroczystość złożenia w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej doczesnych szczątków trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie.

REKLAMA

Główne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbędą się tradycyjnie w Warszawie. Wezmą w nich udział najwyższe władze państwowe z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, członkami rządu, parlamentarzystami, władzami samorządowymi oraz rzeszą mieszkańców stolicy.

Rano prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 9.00 prezydent wręczy w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

O godz. 10.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Weźmie w niej udział prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Swoją obecność zapowiedział także przebywający z wizytą w Polsce prezydent Litwy Gintaras Nauseda z małżonką.

Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą podczas Mszy św. Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 r. W Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 17.00 zaplanowano też koncert “Requiem dla świata”.

W południe z kolei odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których prezydent Duda zabierze głos. W swoim przemówieniu ma podjąć wątki ofiarności związanej z walką o niepodległość w kontekście tak historycznym dla Polski, jak i współczesnym dla naszego sąsiada – Ukrainy. Następnie złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dzień później, w sobotę 12 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się uroczystości złożenia doczesnych szczątków trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Ich szczątki spoczną w Mauzoleum Prezydentów, które powstaje w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej. W tym miejscu zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy obecnie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków.

W hołdzie dla Prezydentów RP o godz. 16.30 zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej.

Uroczyste Msze św. z intencji Ojczyzny celebrowane będą 11 listopada w całym kraju.

Przewodniczący Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Mszy św. z okazji Narodowego Święta Niepodległości w poznańskiej Farze (ul. Gołębia 1) o godz. 9.00.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. za Ojczyznę w katedrze na Wawelu o godz. 10.00.

W Lublinie o godz. 10.00 odprawiona zostanie w archikatedrze lubelskiej Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz miasta, szkół, kombatantów i związków zawodowych, której przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik.

Godzinę wcześniej obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpocznie uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym.

Po Eucharystii nastąpi przemarsz na Plac Litewski, gdzie odbędą się centralne uroczystości z udziałem mieszkańców i przedstawicieli władz. Następnie odbędzie się złożenie wieńców przy tablicach pamiątkowych oraz na mogiłach Legionistów. O godz. 17.00 – koncert symfoniczny „Salve Polonia” z muzyką ku Niepodległej (Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego).

W Narodowe Święto Niepodległości odbędą się także liczne zgromadzenia i przemarsze, z których najliczniejszy jest organizowany w stolicy Marsz Niepodległości, który wyruszy ok. godz. 14.00 z ronda Romana Dmowskiego w Warszawie. Trasa będzie taka sama, jak w poprzednich latach – przebiegnie Alejami Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego. Pochód zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego. Hasło tegorocznego marszu to: „Silny Naród, Wielka Polska”.

Patriotyczne śpiewanie

Jak co roku, świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości będzie też miało wymiar kulturalny i rekreacyjny. W przygotowanie obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości angażują się zarówno duże instytucje kultury, jak i małe samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

Największym projektem włączającym Polaków we wspólne świętowanie już od lat jest akcja „Niepodległa do Hymnu”. Szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia organizują w co najmniej 700 miejscach w Polsce i na świecie wspólne śpiewanie hymnu.

W akcji mogą brać udział również Polacy mieszkający poza granicami kraju. Na śpiewanie hymnu można się wybrać do Kairu czy Rzymu ale również do Nowego Jorku, Chicago, Paryża, w okolice Bristolu w Wielkiej Brytanii a nawet do miejscowości Czerkasy w Ukrainie.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do wspólnego świętowania podczas specjalnie przygotowanego koncertu pieśni patriotycznych. 11 listopada budynek instytucji przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 przybierze biało-czerwone barwy. W godz. 16.00 – 17.00 z tarasu Instytutu rozlegną się dźwięki pieśni patriotycznych w wykonaniu Międzypokoleniowego Zespołu Folklorystycznego „Cymbarka” z Cielądza.

Zespół został założony w 2008 r. Tworzą go osoby w różnym wieku, co sprawia, że panuje w nim iście rodzinna atmosfera. Jego nazwa pochodzi od imienia mazowieckiej księżniczki, która jako dziecko wychowywała się na terenie Gminy Cielądz. Głównym celem zespołu jest ocalenie od zapomnienia rodzimej kultury ludowej, a zwłaszcza tradycyjnych pieśni rawskich.

Zespół wykonuje pieśni ludowe, biesiadne, kościelne oraz patriotyczne. 11 listopada będzie można usłyszeć m.in. takie utwory jak.: „Białe Róże”, „O mój rozmarynie”, „Kocham Cię piękny kraju” czy „A wyjzyj ze matuliniu – pieśń wojacka z okolic Rawy”.

Świętowanie kulturalnie i na sportowo

Część z przygotowywanych wydarzeń nawiązuje nie tylko do stulecia odbudowy polskiej państwowości, ale i nawiązuje również do trwającego właśnie Roku Romantyzmu. Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało jubileuszową wystawę „Rozważni i Romantyczni” na 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie.

Centrum Historii Zajezdnia przygotowało rodzinny Weekend Niepodległości 2022, który otwiera uroczysta parada w placu Wolności. W południe 11 listopada uczestnicy wspólnie włączą się do akcji Niepodległa do Hymnu. Na cały weekend Centrum zaplanowało koncerty, pokazy, spotkania z artystami i autorami książek oraz wiele innych atrakcji.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku również zaprasza na rodzinne i radosne świętowanie. Muzeum bezpłatnie udostępnia dla wszystkich swoją stałą wystawę poświęconą Marszałkowi Piłsudskiemu. Ponadto 10 i 11 listopada zaplanowano między innymi gawędę i spotkanie z „Pieśnią niepodległą” przy ognisku, koncert „Polskie hymny”, warsztaty rodzinne i grę terenową, pokazy zabytkowych samochodów czy spacery z przewodnikiem po Sulejówku.

Tamże 11 listopada na swój tradycyjny sposób uczczą także miłośnicy motocykli. O godz. 10.30 przed Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku rozpocznie się MotoParada Niepodległości 2022. Po godz. 12.00, po wspólnym odśpiewaniu hymnu, motocykliści wyruszą na trasę przejazdu do Warszawy.

Muzeum Historii Polski zaprasza do udziału w grze miejskiej pt. „Zmierzch przed burzą” oraz grze dla dzieci „Mali reporterzy”. Są to główne atrakcje tegorocznego 17. Przystanku Niepodległość, który MHP organizuje 11 listopada w Warszawie w godz. 10.00-16.00 w Ogrodzie Saskim, na Krakowskim Przedmieściu i w okolicach. Jak co roku udział w wydarzeniach jest wolny.

Gra miejska przeniesie uczestników do Warszawy połowy XIX wieku i pozwoli im poznać kluczowe wydarzenia polityczne, które miały miejsce przed powstaniem styczniowym, a także pokaże jak w tamtym czasie rozwijało się miasto Warszawa. Dla rodzin przygotowano oddzielną ścieżkę gry pt. „Mali reporterzy”. Dzieci będą miały szansę wcielić się w rolę dziennikarzy i dzięki wykonanym zadaniom uzupełnić artykuły w warszawskiej gazecie.

Będzie można upamiętnić rocznicę odzyskania niepodległości także na sportowo. W Warszawie tradycyjnie uczestnicy 10-kilometrowego Biegu Niepodległości wystartują punktualnie o godz. 11:11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Oprócz biegu głównego rozegrane zostaną także zawody dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tandemach (na 10 km); nordic walking (6,5 km) oraz bieg towarzyszący „Mila Niepodległości” (na dystansie 1918 m).

W Katowicach odbędzie się Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka – jedyny spośród Biegów Niepodległości w Polsce, który odwołuje się bezpośrednio do pamięci o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK „Wujek”. Uczestnicy biegu sportową rywalizacją uczczą pamięć „Dziewięciu z Wujka”. Udział weźmie około tysiąca biegaczy, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Jest to piąta edycja imprezy, która dotąd odbywała się w grudniu, przy okazji rocznicy pacyfikacji. W tym roku po raz pierwszy odbywa się właśnie 11 listopada i nosi nazwę Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka”. Data została zmieniona na prośbę biegaczy, którzy zwracali uwagę, że w ostatnim miesiącu roku warunki do biegania często są bardzo trudne.

Szczegółowe informacje o świętowaniu 11 listopada w całym kraju dostępne są na stronie Biura Niepodległa www.niepodlegla.gov.pl

Źródło: https://www.ekai.pl/msze-przemarsze-biegi-koncerty-obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci/
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *