Polscy artyści razem z Caritas wspierają mieszkańców Ukrainy

Dramat za naszą wschodnią granicą trwa od ponad 8 miesięcy. W pomoc Ukrainie angażują się polscy artyści. Zespół TGD nagrał singiel wraz z teledyskiem TGD feat. Mateusz Ziółko „Ocaleni”, który wspiera działania Caritas Polska skierowane do najuboższych i najbardziej dotkniętych wojną mieszkańców Ukrainy.

REKLAMA

Singiel wraz z teledyskiem zapowiadają płytę oraz trasę koncertową zespołu TGD „Kolędy świata 3” z gościnnym udziałem Ani Karwan, Kuby Badacha, Mateusza Ziółko. Utwór został wydany na 40-lecie zespołu jako niekolędowy dodatek do świątecznej płyty. W warstwie tekstowej nawiązuje do współczesnych wydarzeń, pokazując postawę Polaków, którzy zdecydowali się pomóc Ukrainie.

— Najpierw powstała muzyka. Kilka lat temu. Melodia – jedna z najcenniejszych, tych, które udało mi się odkryć. Nie wiedziałem, o czym będzie ta piosenka, ale wiedziałem, że musi mówić o czymś ważnym – mówi Piotr Nazaruk, lider i dyrygent zespołu. — Wpadłem na pomysł, żeby przy okazji jubileuszu TGD zawrzeć w niej alegorię czterdziestoletniej wędrówki do Ziemi Obiecanej. Tekst był już prawie gotowy, ale… schowałem go do szuflady. Wybuchła wojna w Ukrainie. Moje alegoryczne frazy wydały mi się w tym czasie zbyt górnolotne. Chciałem w jakiś sposób zareagować na to, co dzieje się tu i teraz, na dramat, który mnie i miliony osób poruszył tak bardzo. Przypadkowo lub nieprzypadkowo paru moich przyjaciół, z którymi rozmawiałem o naszych próbach pomagania uchodźcom, cytowało talmudyczną sentencję: „Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował”. Zrozumiałem, że to były te właściwe słowa, na które czekała moja melodia. Jeszcze więcej zrozumiałem, goszcząc w moim domu dwie osoby, które uciekły z bombardowanego Charkowa. Utwór „Ocaleni” promuje program Rodzina Rodzinie – Ukraina prowadzony przez Caritas Polska — wyjaśnia Piotr Nazaruk.

By wesprzeć ukraińskie rodziny i pomóc im przetrwać najtrudniejsze chwile, a zwłaszcza okres nadchodzącej zimy, wystarczy wejść na stronę www.caritas.pl/rodzina i zostać darczyńcą programu Rodzina Rodzinie – Ukraina. Caritas Polska programem objęła ponad 500 najuboższych rodzin z obwodu kijowsko-żytomierskiego, do których nie dociera żadna inna pomoc. Opiekę otrzymują przede wszystkim rodziny wielodzietne, wewnętrznie przesiedlone i doświadczające bezpośrednio skutków działań wojennych. Wsparcie z programu to dla nich powrót do utraconego życia.

Premiera płyty TGD „Kolędy Świata 3” zaplanowana jest na 18.11.2022. Trasa koncertowa odbędzie się na w grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r. Zespół zagra w 15 miastach w całej Polsce:

16.12 – Cieszyn
17.12 – Bielsko-Biała
18.12 – Gdańsk
28.12 – Krzeszów
29.12 – Warszawa
30.12 – Lublin
06.01 – Poznań
08.01 – Szczecin
09.01 – Opole
10.01 – Rzeszów
12.01 – Gdańsk
14.01 – Katowice
15.01 – Kraków
21.01 – Wrocław
27.01 – Kielce

Źródło: https://caritas.pl/blog/2022/11/04/polscy-artysci-razem-z-caritas-wspieraja-mieszkancow-ukrainy/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *