Słupsk: Konsekrowano kościół, który był stodołą

Bp Krzysztof Zadarko konsekrował kościół pw. św. Jana Kantego w Słupsku. Budynek kościoła to dawna stodoła, która przed ponad trzema dekadami pełniła funkcje pomieszczenia gospodarczego, a potem magazynu szpitalnego. Charakterystyczne cechy budynku zostały zachowane i artystycznie podkreślone.

REKLAMA

W uroczystości konsekracji wzięli udział kapłani związani z parafią, wierni, a także władze Akademii Pomorskiej z pocztem sztandarowym – uroczystość była zarazem liturgiczną inauguracją roku akademickiego.

Bp Zadarko mówił m.in. o tym, że budowla świątynna jest częścią osiedla mieszkalnego. Jak zaznaczył parafianie nie są przypadkowymi sąsiadami połączonymi adresami, lecz wspólnotą w drodze do wieczności. – Kiedy bp Ignacy Jeż ogłosił, że powstanie tu nowa parafia, zaczęło się tworzenie zarówno kościoła, jak i wspólnoty – przypominał historię parafii ks. Wojciech Filimon, jej obecny proboszcz, wspominając jej pierwszego proboszcza i budowniczego, a obecnego na liturgii konsekracji ks. Antoniego Tofila, oraz architektów. – Także za przyczyną drugiego proboszcza, ks. Andrzeja Skibińskiego, ta wspólnota tworzyła się w ogniu wiary, krzepła i istnieje do dziś. Dziś stoimy w miejscu, które jest dziełem wielu rąk, zarówno księży, jak i świeckich – stwierdził. Jak dodał, do cegiełek, które tworzą kościół św. Jana z Kęt, i tych duchowych i tych materialnych, przyczynił się każdy parafianin.

Budynek, który dzisiaj jest świątynią pw. św. Jana Kantego pierwotnie był stodołą. Tak było przed II wojna światową i taki stan trwał przez wiele lat po jej zakończeniu. Bp Ignacy Jeż poświęcił budynek 28 października 1990 r., a rok później, 1 września 1991 r. erygował parafię pw. Św. Jana z Kęt, patrona profesorów i studentów, jako że na terenie nowej parafii znajdowała się Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Słupsku, obecnie Akademia Pomorska, mianując proboszczem ks. Antoniego Tofila. Parafia obecnie liczy około 6500 tysiąca mieszkańców. Specjalną troską duszpasterską otacza młodzież akademicką, Dom Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” i schronisko dla bezdomnych im. św. Brata Alberta. Do parafii należy miejscowość Krępa z kaplicą pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Źródło: https://www.ekai.pl/konsekrowano-kosciol-ktory-byl-stodola/
Fot. parafiakantego.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *