Dziesięciolecie nominacji biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny

27 października obchodzimy dziesięciolecie nominacji biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. 8 grudnia 2012 roku odbył się ingres do bazyliki katedralnej. Z tej okazji – w najnowszym, 22 numerze dwutygodnika „Pielgrzym” – opublikujemy wywiad pt. „Wiara jest receptą na życie”, w którym bp Ryszard Kasyna opowie o priorytetach posługi biskupiej, życiu żywą wiarą i byciu uczniem Chrystusa.

REKLAMA

Ku świętości

27 października obchodzimy dziesięciolecie nominacji biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. 8 grudnia 2012 roku odbył się ingres do bazyliki katedralnej. Pamiętam doskonale pierwsze słowa wypowiedziane przez księdza biskupa w homilii z tego dnia: „Trochę zmieszany, lecz otwarty na działanie Ducha Świętego dla Was – Drodzy Diecezjanie – zostałem wybrany i do Was posłany, aby Wam służyć i spieszyć z posługą duchową, aby wspólnie z Wami dążyć do świętości”. Tych dziesięć lat posługi pasterskiej w diecezji pelplińskiej minęło bardzo szybko. Obecny czas jest niezmiernie trudny, ponieważ skumulowało się w nim wiele kryzysów, których nikt wcześniej się nie spodziewał. Jesteśmy świadkami kryzysu powołań do kapłaństwa, kryzysu duszpasterstwa, kryzysu autorytetu osób duchownych, kryzysu edukacyjnego. Dotknął nas także głęboki kryzys związany z pandemią, a także kryzys ekonomiczny, wywołany między innymi wojną w Ukrainie. W obliczu tak wymagających czasów słowa bpa Ryszarda Kasyny wypowiedziane w dzień ingresu, mówiące o otwarciu się na działanie Ducha Świętego, były wręcz prorocze.

Biskup diecezjalny o swojej posłudze opowiada w wywiadzie, który publikujemy w bieżącym numerze „Pielgrzyma”. Zadając biskupowi symbolicznych dziesięć pytań, starałem się zamknąć w nich dziesięć lat posługi. Rozmowa ta daje tak potrzebną nadzieję na lepsze jutro i zapewnia o prowadzeniu Kościoła pelplińskiego ku świętości.

W imieniu wszystkich naszych Czytelników życzę Waszej Ekscelencji wielu darów Ducha Świętego w dalszym prowadzeniu nas w tych trudnych czasach. Życzę też zdrowia i Bożego błogosławieństwa.
Bóg zapłać za wszystko!

ks. Wojciech Węckowski,
redaktor naczelny

Najnowszy, 22. numer dwutygodnika „Pielgrzym” [30 października i 6 listopada 2022 R. XXXIII Nr 22 (859)] już wkrótce!
Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *