Papież: modlitwa sprawia, że współbrzmimy z Panem

„Modlitwa jest lekarstwem wiary, lekarstwem odbudowującym duszę” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek postawił zebranym pytanie wynikające z dzisiejszej Ewangelii: „Gdyby Pan przyszedł dzisiaj na ziemię, co znalazłby we mnie, w moim życiu i moim sercu? Jakie zobaczyłby priorytety?”.

REKLAMA

Ojciec Święty zauważył, że często skupiamy się na wielu sprawach pilnych i drugorzędnych, a zaniedbujemy rzeczy najważniejsze i pozwalamy, aby nasza miłość do Boga oziębła. Jako lekarstwo na rozpalenie wiary, Jezus proponuje modlitwę.

Papież – codziennie potrzeba karmić naszą wiarę

„Powinna to jednak być modlitwa nieustanna. Jeśli musimy zastosować kurację, by wyzdrowieć, ważne jest, aby dobrze jej przestrzegać, przyjmować leki we właściwy sposób i o właściwej porze, w sposób stały i regularny. Potrzeba tego w życiu we wszystkim. Pomyślmy o roślinie, którą trzymamy w domu: musimy ją podlewać w sposób stały każdego dnia, nie możemy jej obficie podlać, a potem zostawić bez wody na całe tygodnie! Tym bardziej w przypadku modlitwy: nie możemy żyć tylko mocnymi chwilami czy intensywnymi spotkaniami co jakiś czas, a potem «zapaść w letarg». Nasza wiara wtedy uschnie – podkreślił Papież. – Potrzebujemy codziennej wody modlitwy, czasu poświęconego Bogu, tak aby mógł On wkroczyć w nasz czas, w naszą historię. Potrzebujemy stałych chwil, w których otwieramy Jemu nasze serca, aby mógł obdarzać nas każdego dnia miłością, pokojem, radością, siłą, nadzieją; to znaczy karmić naszą wiarę.“

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Jezus wszystkim swoim uczniom zaleca nieustanną modlitwę. Nie jest ona zarezerwowana jedynie dla osób żyjących w klasztorach kontemplacyjnych. Osoby prowadzące aktywny tryb życia mogłyby stwierdzić, że nie mają zbyt wiele czasu na modlitwę, ale Franciszek zauważył, że z pomocą może nam przyjść mądra praktyka duchowa, stosowana przez osoby starsze. Chodzi o tzw. akty strzeliste.  

Papież – niech nasze serce będzie stale złączone z Panem

„To bardzo krótkie modlitwy, łatwe do zapamiętania, które możemy powtarzać często w ciągu dnia, w trakcie różnych czynności, aby «dostroić się» do Pana. Weźmy kilka przykładów. Zaraz po przebudzeniu możemy powiedzieć: «Panie, dziękuję Ci i ofiarowuję Tobie ten dzień» – to jest krótka modlitwa. Następnie, przed jakąś czynnością, możemy powtarzać: «Przyjdź, Duchu Święty». A między jedną rzeczą, a drugą możemy modlić się w następujący sposób: «Jezu, ufam Tobie i miłuję Ciebie». To krótkie modlitwy, które utrzymują nas w kontakcie z Panem. Jakże często wysyłamy «sms» do osób, które kochamy! – podkreślił Papież. – Czyńmy to również z Panem, aby serce było z Nim stale złączone. I nie zapominajmy o czytaniu Jego odpowiedzi. Pan zawsze odpowiada. Gdzie je znajdziemy? W Ewangelii, którą trzeba trzymać pod ręką i otwierać kilka razy w ciągu dnia, aby otrzymać skierowane do nas Słowo życia.“

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

 Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-10/papiez-modlitwa-sprawia-ze-wspolbrzmimy-z-panem.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *