Tczew: Premiera REQUIEM „Bolesne opadanie liści” – zaproszenie

W niedzielę, 2 października br. o godz. 19:00 zapraszamy na wyjątkowy koncert – światową premierę REQUIEM „Bolesne opadanie liści” Macieja Zakrzewskiego do słów tczewskiego twórcy Romana Landowskiego w wykonaniu oktetu wokalnego Art n Voices, Adama Wendta oraz Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa. WSTĘP WOLNY.

REKLAMA

KONCERT, KTÓREGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ!

Niedziela, 2 października 2022 r. godz.19:00 Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane oraz parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie serdecznie zapraszają na wyjątkowy koncert, podczas którego odbędzie się światowa premiera REQUIEM „Bolesne opadanie liści” pomorskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego do słów poety, prozaika i publicysty Romana Landowskiego.

Wykonawcami koncertu będą: oktet wokalny Art ‘n’ Voices (laureaci Fryderyka za 2021 rok) a także dobrze znani pomorskiej publiczności saksofonista Adam Wendt oraz Orkiestra Kameralna Progress pod batutą Szymona Morusa. WSTĘP WOLNY

Requiem Romana Landowskiego to tekst stanowiący opis podróży – przyszłej podróży, którą dusza odbywa po śmierci. Forma ta, wzorująca się na strukturach zaczerpniętych z „Pieśni nad pieśniami” jest swobodną medytacją nad sensem ludzkiego istnienia, uwikłanego w konieczność wyborów oraz metafizyczną modlitwą unikającą jednostronnej, religijnej przynależności. To zapis pragnień jednostki, która w pytaniach odnajduje prawdziwą esencję nieustannego przemijania. Muzycznie, Requiem stanowi kompilację tekstów Romana Landowskiego z łacińskim pierwowzorem, wpisanym w nasz kod kulturowy. Konstrukcja formalna utworu jest zatem rodzajem tropowanego opracowania części mszy żałobnej, gdzie ponad wypowiadaną po łacinie modlitwą unoszą się rozmyślania głównego bohatera – duszy wędrującej w zaświaty reprezentowanej w warstwie orkiestrowej w partii saksofonu. Finał jest odejściem od klasycznej natury requiem – już od części In Te Domine speravi (W Tobie Panie zaufałem) zaczerpniętej z tekstu Te Deum uwidacznia się chęć złożenia dziękczynienia, które swe ukoronowanie odnajduje w finałowym Dankpsalmie – hymnie dziękczynnym.

Koncert dofinansowano z budżetu Gminy Miejskiej Tczew w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Patronat honorowy: Ryszard Świlski – senator RP Mieczysław Struk – Marszałek województwa pomorskiego Mirosław Pobłocki – Prezydent miasta Tczewa Sponsorzy: ZUOS sp. z o.o. w Tczewie ZWiK sp. z o.o. w Tczewie CKZ NAUKA w Tczewie TTBS sp. z o.o. w Tczewie

Źródło: https://faratczew.pl/?p=4387

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *