Papież Franciszek o problemach świata

Papież Franciszek zaapelował o skuteczne inicjatywy, które doprowadzą do położenia kresu wojnie na Ukrainie. Przed modlitwą Anioł Pański, którą odmówił na zakończenie swej pielgrzymki do Matery, mówił o pilnych problemach świata. Wśród nich wymienił wojnę na Ukrainie, ataki na szkoły w Birmie, kryzys demograficzny we Włoszech. Nawiązał też do Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

REKLAMA

Ojciec Święty modlił się o siłę woli dla przywódców państw, by doprowadzili do zakończenia wojny na Ukrainie. Pamiętał, że o przedłużającym się konflikcie w Birmie, który spowodował wiele ofiar i falę wysiedleńców.

Oby wołanie maluczkich nie pozostało bez echa

„Myślę o Birmie, tym szlachetnym kraju, który od ponad dwóch lat nękany jest przez poważne starcia zbrojne i przemoc, które spowodowały jakże wiele ofiar i wysiedlenia. W tym tygodniu dotarł do mnie krzyk bólu, z powodu śmierci dzieci w zbombardowanej szkole. Zdaje się, że bombardowanie szkół jest dziś modne na świecie. Oby wołanie tych maluczkich nie pozostało bez echa! Takie tragedie nie mogą mieć miejsca! – mówił Franciszek. – Niech Maryja, Królowa Pokoju, pocieszy udręczony naród ukraiński i wyjedna dla przywódców państw siłę woli do natychmiastowego znalezienia skutecznych inicjatyw, które doprowadzą do zakończenia wojny.“

Papież przyłączył się też do apelu biskupów Kamerunu o uwolnienie pięciu księży, siostry zakonnej i dwojga świeckich porwanych w diecezji Mamfe. Przypomniał, że Kościół obchodzi dziś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Przebiega on pod hasłem: „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”.

Migrantów należy przyjąć, towarzyszyć im i integrować

„Odnówmy wysiłek na rzecz budowania przyszłości według Bożego planu: przyszłości, w której każda osoba znajduje swoje miejsce i jest szanowana; w której migranci, uchodźcy, osoby przesiedlone i ofiary handlu ludźmi mogłyby żyć w pokoju i z godnością. Bo Królestwo Boże realizuje się z nimi, bez wykluczenia – mówił Franciszek. – To także dzięki tym braciom i siostrom wspólnoty mogą wzrastać na płaszczyźnie społecznej, ekonomicznej, kulturowej i duchowej; a dzielenie się różnymi tradycjami ubogaca Lud Boży. Zaangażujmy się wszyscy w budowanie bardziej integracyjnej i braterskiej przyszłości! Migrantów należy przyjąć, towarzyszyć im, promować i integrować.“

Beata Zajączkowska – Watykan  

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-09/papiez-o-problemach-swiata-wojny-ataki-na-szkoly-uchodzcy.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *