Album fotograficzny o Benedykcie XVI – Anna Artymiak

Nakładem Wydawnictwa Bernardinum ukazała się unikatowa pozycja, która jest zaproszeniem do ponownego zgłębienia postaci papieża teologa Benedykta XVI, tym razem nie tylko od strony jego słowa, choć i tego nie brakuje, ale od strony jego wizerunku.

REKLAMA

„Benedykt XVI. Jego dziesięć ulubionych tematów” to najnowszy album fotograficzny Grzegorza Gałązki, który nie tylko poświęcił całe swoje życie zawodowe na fotografowanie papieży, ale również miał okazję bliżej poznać tego wyjątkowego człowieka – i jako kardynała prefekta Kongregacji Nauki Wiary, i jako Następcę św. Piotra. Oficjalny i prywatny rys papieża z pewnością wyróżnia ten album.
Na polskim rynku wydawniczym albumy fotograficzne poświęcone papieżom stanowią wciąż rzadkość. W przypadku Benedykta XVI przywykliśmy raczej zgłębiać jego wypowiedzi i książki, rzadziej jego wizerunek. Z okazji tegorocznej 95. rocznicy jego urodzin oraz przyszłorocznej już 10. Rocznicy jego rezygnacji warto powrócić do obrazów, które pozostały z okresu jego pontyfikatu. Grzegorz Gałązka prezentuje w albumie jedne z najpiękniejszych zdjęć ze swojego przebogatego archiwum, gromadzonego przez dziesiątki lat życia w Rzymie i podróżowania volo papale. Możemy poznać jego kunszt fotograficzny, podziwiać jego wprawne oko. Pomaga to nie tylko dokładniej zobaczyć i poznać papieża Benedykta, jak zwykło się mówić o nim potocznie po rezygnacji, ale również przekonać się o jego ciepłym i niezwykle życzliwym, taktownym usposobieniu, które w czasie jego pontyfikatu niesłusznie przez niektóre media było zaciemniane.
Ciekawym pomysłem jest powrót do pontyfikatu papieża teologa poprzez przypomnienie dziesięciu ważnych tematów, które Benedykt XVI podejmował przez osiem lat kierowania łodzią Piotrową. Fotografie zostały opatrzone krótkimi, ale trafnymi i w wielu wypadkach mało znanymi cytatami przybliżającymi podejmowane przez Benedykta XVI tematy, które zachęcają do pogłębienia jego nauczania. Wyboru z dziedzictwa pozostawionego przez tego papieża dokonała Agnieszka Gałązka.
Wśród wskazanych dziesięciu tematów nie brakuje oczywiście tych najważniejszych dla pontyfikatu, ale i osobiście dla Benedykta XVI, związanych z wiarą: Chrystus, któremu wiernie i pokornie służył w Kościele, piastując niełatwe urzędy; Matka Boża, co wielu wręczy gorszyło i dodatkowo zniechęcało do papieża (ale ci, którzy kochają Maryję i codzienne odmawiają różaniec, znajdą umocnienie); św. Józef, jego patron ze chrztu. Nie brakuje też tematów trudnych i wymagających, jak dialog ekumeniczny i międzyreligijny, oraz tych zwyczajnych, nam bliskich, jak rodzina, dzieci i młodzież czy przyroda.
Przedmowę do albumu napisał ks. Federico Lombardi SJ, emerytowany dyrektor Biura Prasowego Stolicy Świętej, potocznie zwany rzecznikiem prasowym, a dziś przewodniczący Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, która dba o zachowanie i przekazywanie dziedzictwa naukowego papieża teologa. Charakterystycznym dla siebie stylem podsumowuje pracę Grzegorza Gałązki i osobowość Benedykta XVI.

Tu mogą Państwo dowiedzieć się więcej o tej publikacji i dokonać zakupu:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Benedykt-XVI.-Jego-dziesiec-ulubionych-tematow/1958

Źródło: „Pielgrzym” [18 i 25 września 2022 R. XXXIII Nr 19 (856)], s. 33

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *