W najbliższy piątek EDK w Dziemianach

W Dziemianach po raz trzeci odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. 

REKLAMA

Sztab EDK Dziemiany zaprasza na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

 
 Noc, trud, milczenie, samotność, wyjątkowe rozważania Drogi Krzyżowej poprowadzą do spotkania z Bogiem!
 
 
 
W milczeniu… Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą mapę, opis trasy lub aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano po 8, 9 lub nawet 11 h zmagania się ze swoimi słabościami i przeszkodami na trasie.
 
Droga Pięknego Życia… Razem z organizatorem EDK – Stowarzyszeniem WIOSNA i jej założycielem – księdzem Jackiem Stryczkiem zapraszamy na X edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Ci, którzy już uczestniczyli, mówią, że było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Inaczej patrzy się na Jego cierpienie, gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa. Tegorocznym tematem przewodnim EDK jest droga pięknego życia. Podczas EDK przychodzi moment, gdy człowiek zostawia swoje problemy na rzecz modlitwy i rozważań. Gdy zabraknie własnych sił zaczyna się prawdziwa modlitwa i spotkanie z Bogiem, która sprawia, że człowiek staje się już kimś innym! Zmieniając siebie możesz zmienić świat!
 
EDK, czyli którędy droga …W tym roku po raz dziesiąty w kilkuset miejscach w całej Polsce oraz w kilkunastu za granicą wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Deklaracja uczestników wystartowała już w Środę Popielcową na www.edk.org.pl.
 
W ubiegłym roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Dziemianach wzięło udział prawie 2 tys. osób. Ze względu na dużą liczbę uczestników i podniesienie standardów przeżycia tego wydarzenia ekipa EDK Dziemiany stworzyła trzy trasy, poprowadzone przez pola i obszary leśne w pobliżu pięknych jezior kaszubskich. Dokonując wyboru trasy weź pod uwagę swe możliwości i zacznij już trening.
 
1. Trasa św. Rity licząca 55 km na trasie: Dziemiany – Piechowice – Joniny – Wygoda – Płęsy – Przerębska Huta – Czarlina – Skoczkowo – Wdzydze Kiszewskie – Gołuń – Wdzydze Tucholskie – Borsk – Przytarnia – Wiele
 
2. Trasa św. Franciszka z Asyżu licząca 41 km na trasie: Dziemiany – Turzonka – Dywan – wzniesienie Czarnej Góry – Lendy – Wysoka Zaborska – Główczewice – Orlik – Lamk – Wiele
 
3. Trasa św. Antoniego licząca 29 km na trasie: Dziemiany – “Piekła” – Wysoka Zaborska – Główczewice – Orlik – Lamk – Wiele
 
Dwie trasy (29 i 41 km) z ubiegłych lat zostały zmodyfikowane z powodu sierpniowej nawałnicy, która w ogromnej mierze zmieniła krajobraz kaszubskich lasów. Ogromne szkody i wielkość prac, które trzeba było wykonać w większości umożliwiają przejście przez ubiegłoroczne szlaki. Nową trasą i największym wyzwaniem dla uczestników EDK Dziemiany jest trasa św. Rity, która mierzy ok. 55 km. Jest ona najdłuższą ze wszystkich tras na Pomorzu. Trasa znajduje się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego tworząc kształt krzyża wzdłuż kompleksu jezior wdzydzkich.
 
Zapamiętaj… Jako sztab dziemiański nie organizujemy EDK, lecz propagujemy jej ideę. Każda osoba uczestniczy w EDK na własną odpowiedzialność. Nie zapewniamy ubezpieczenia ani opieki medycznej. Zalecamy wyposażyć się w elementy odblaskowe, dobre nieprzemakalne buty i okrycie, obowiązkowo latarkę, krzyż, ewentualnie kijki do nordic walking oraz termos z ciepłym napojem i posiłek. Poinformuj bliskie osoby, że wychodzisz na trasę, daj mapę EDK na wypadek, gdyby trzeba było po Ciebie przyjechać. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć tylko pod opieką dorosłych. Uczestnicy otrzymają tzw. pakiet EDK, na który składa się: rozważania Drogi Krzyżowej, mapę z opisem trasy, opaski odblaskowe i pamiątkową wpinkę. Koszt pakietu to 15 zł. Pakiety będzie można odebrać w Ośrodku Kultury w Dziemianach przed i po mszy św.
 
Nocną wędrówkę rozpoczniemy Mszą Świętą 16 marca o godz. 20.00. w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Wszystkie informacje na temat EDK Dziemiany są na www.facebook.com/DZIEMIANY.EDK/
 
Jeśli potrzebujesz chwili dla siebie, na przemyślenia, może masz do podjęcia ważne decyzje, albo po prostu chcesz sprawdzić, czy sprostasz wyzwaniu, to 16 marca zostaw facebooka, zejdź z kanapy, załóż wyczynowe buty, wyjdź ze strefy komfortu i wyrusz z nami na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
 
Zapraszamy!
 
Ekipa EDK Dziemiany
Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *