Główne uroczystości odpustowe na Jasnej Górze [TRANSMISJA]

– Wspólnie dziękujmy za Chrystusową i naszą Matkę – zachęca przeor Jasnej Góry. Z udziałem tysięcy pielgrzymów, przybyłych głównie w pielgrzymkach pieszych, w częstochowskim Sanktuarium odbywają się uroczystości odpustowe.

REKLAMA

Msza św. celebrowana przez polskich biskupów pod przewodnictwem Prymasa Polski odprawiona zostanie o godz.11.00 na Szczycie. W czasie tej Eucharystii tradycyjnie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński.

Święto Matki Bożej Częstochowskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za obecność Maryi w dziejach naszego narodu. – Chcemy Jej dziękować za to, że nie tylko tyle razy w przeszłości okazywała się nam Matką, Opiekunką i Pomocą, ale za to, że jest z nami wciąż i czule patrzy na nas z jasnogórskiego Wizerunku i mówi Jezusowi o nas – podkreśla jasnogórski przeor. O. Samuel Pacholski dodaje, że „dziękujemy, ale i prosimy o łaskę pokoju w naszej Ojczyźnie i na świecie”.

Modlitwa za Ojczyznę „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy” rozpocznie się na Szczycie już o godz. 10.00.
Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. On też wygłosi kazanie. Mszę św. celebrować będą polscy biskupi, którzy wczoraj, tradycyjnie w wigilię uroczystości, obradowali na Radzie Biskupów Diecezjalnych.

Ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu.

Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością.

Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego bł. kard. Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy – między 29 października 1955 r. i 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.

Słowa odczytane na Jasnej Górze pod jego nieobecność 26 sierpnia 1956 r., w obecności około miliona wiernych, nawiązywały do Ślubów Lwowskich, które złożył w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, oddając cały naród w opiekę Matce Bożej. Śluby odczytał wówczas bp Michał Klepacz; na pustym fotelu nieobecnego prymasa Wyszyńskiego położono kwiaty.
O godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św. z udziałem wiernych arch. częstochowskiej, której Maryja Jasnogórska jest patronką.

– Bądźmy razem wokół naszej Matki – Pani Jasnogórskiej, każdego dnia, ale zwłaszcza w Jej święto – zachęca jasnogórski przeor.

Transmisja uroczystości m.in. w Radiu Jasna Góra i na jasnogórskim kanale YT.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zyskał wielką sławę i cześć w całej Polsce po odparciu oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. Obrońcy modlili się wówczas do Czarnej Madonny, a w 1656 r. Jan Kazimierz ślubował we Lwowie Matce Bożej i ogłosił Ją Królową Korony Polskiej. Po odparciu najazdu szwedzkiego to Matce Bożej Jasnogórskiej składał podziękowania za obronę Narodu Polskiego.

Po 1945 r. kult Matki Bożej stał się symbolem przywiązania Narodu Polskiego do wiary i Kościoła.

Wśród setek polskich sanktuariów Jasna Góra ma swoje pierwsze i uprzywilejowane miejsce. To miejsce nawiedzają miliony pielgrzymów. Przybywają, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, słynącym wieloma łaskami i na trwałe wpisanym w dzieje Polski.
Na uroczystość dotarły kolejne tysiące pielgrzymów, głównie pieszych, ale i rowerowych czy biegowych. To tzw. drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy.

Źródło: https://www.ekai.pl/glowne-uroczystosci-odpustowe-na-jasnej-gorze-transmisja/
Fot. BP KEP

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *