Za nami XL Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

“Ave Maria, czyli zdrowaś Mario”  – było motywem przewodnim sierpniowego, ostatniego już koncertu XL Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zatytułowanego “Ave Maria w Raju Maryi” w kartuskiej kolegiacie.

REKLAMA

W świątecznym koncercie maryjnym udział wzięli: Anna Fabrello – sopran, Tatiana Szczepankiewicz-Maliszewska – sopran, Jacek Szymański – tenor, Dariusz Wójcik – bas/recytacja a na organach grała Katarzyna Olszewska, dyrektor artystyczny festiwalu od 2007 r. Kościół był pełen. Słuchacze mogli otrzymać płytę z nagraniami utworów prezentowanych w ramach tego koncertu a wolne datki zostaną przekazane do kartuskiego hospicjum.
W związku z jubileuszem Katarzyna Olszewska przypomniała historię kartuskich koncertów. 
Pierwszy koncert w zabytkowym wnętrzu kartuskiej świątyni odbył się w 1947 podczas poświęcenia organów. Jednak koncert rozpoczynający coroczny cykl muzycznych spotkań odbył się w 1983 roku. Na świeżo odrestaurowanych organach zagrał dr Franz Kessler z Niemiec, a z koncertem pieśni wystąpił chór Świętej Cecylii. Tak narodziły się Kartuskie Letnie Koncerty Organowe, które na stałe wpisały się do kalendarza imprez kulturalnych, nieustannie budząc artystyczne wzruszenia i emocje. Przez wiele lat opiekę artystyczną nad koncertami sprawowała Regina Trapkowska. Dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu, niezwykłej przychylności kartuskich proboszczów oraz władz Gminy Kartuzy, mogliśmy gościć w Kartuzach wielu wirtuozów gry na różnych instrumentach oraz światowej sławy śpiewaków. Do tej pory w latach 1983 – 2019 w kartuskiej Kolegiacie odbyło się ogółem 140 koncertów. Na koncertach tych wystąpiło około 250 artystów z różnych krajów z całego świata. Kartuskie Letnie Koncerty Organowe od samego początku ich organizacji, charakteryzowały się dużą różnorodnością wykonywanego repertuaru, prezentowanego instrumentarium oraz wykonawców, dlatego w 2008 roku cykl koncertów w kartuskiej Kolegiacie postanowiono nazwać Kartuskim Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej.
Kierownikiem artystycznym festiwalu została Katarzyna Olszewska, która dba o kontynuację chlubnych tradycji kartuskich koncertów oraz o ich wysoki poziom artystyczny.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/10040-ostatni-koncert-xl-kartuskiego-festiwalu-muzyki-organowej-i-kameralnej-w-kartuzach

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *