Przyszłoroczne Spotkanie Taize w Madrycie

Madryt będzie gospodarzem 41. Europejskiego Spotkania Młodych Taize, które odbędzie się na przełomie 2018/2019 roku. 

REKLAMA

ę informację podał przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, br. Alois, podczas wieczornej modlitwy w Bazylei.

 
Poinformował także, że na przełomie kwietnia i maja 2018 r. zorganizowane zostanie międzynarodowe regionalne spotkanie młodych we Lwowie – pierwszy raz w historii Ukrainy.
 
Br. Alois ze wzruszeniem przyjął zaproszenie do Madrytu od swojego serdecznego przyjaciela, kard. Oroso, arcybiskupa Madrytu. Wcześniej był on arcybiskupem Walencji i przygotowywał spotkanie, które odbyło się tam dwa lata temu, jednak sam nie wziął w nim udziału, ze względu na nominację na ordynariusza Madrytu. Dlatego teraz ponownie zaprosił wspólnotę i młodych z całej Europy do siebie. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie pięknym znakiem pojednania, dla Hiszpanii, przeżywającej obecnie wiele trudności – mówi w rozmowie z KAI br. Benoît z ekumenicznej wspólnoty z Taizé, komentując wybór Hiszpanii na gospodarza 41. Europejskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się tam w dn. 28 grudnia 2018 – 1 stycznia 2019 r. Podkreśla też, że spotkanie w Madrycie nie będzie wydarzeniem wyrwanym z kontekstu, ale kolejnym etapem trwającej od 40 lat Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. 
 
– To ważne, by tak mówić o tych wydarzeniach, gdyż w ten sposób zapraszamy młodych by przeżywali te europejskie spotkania jako ważne dla Kościoła chwile, które mogą następnie kontynuować przez cały rok w swoim osobistym życiu, aż do kolejnego etapu Pielgrzymki Zaufania – dodaje br. Benoît.
 
Także w przyszłym roku, po raz pierwszy w historii, regionalne międzynarodowe spotkanie młodych odbędzie się na Ukrainie, we Lwowie. 
 
– Tak wielu Ukraińców przyjeżdża co roku do Taizé! To zaskakujące, bo podróż jest długa i kosztowna, młodzi jadą często niewygodnymi autobusami. Te osoby wielkie pragnienie otwarcia się i budowania więzi z Europą. Musimy wspierać te pragnienia! – mówiKAI przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, br. Alois.
 
Młodzi z różnych stron Europy są zaproszeni do Lwowa w dn. 28 kwietnia – 1 maja 2018 r. Zachęcając ich do przyjazdu, br. Alois zwraca uwagę na to, że że młodzież ukraińska przynależy do różnych Kościołów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego, a ich wspólne wizyty w Taizé świadczą o pragnieniu budowania jedności ponad podziałami religijnymi. Podkreśla także, że w przeciwieństwie do innych krajów Europy, które gościły uczestników spotkania niekiedy nawet kilkukrotnie, Ukraina po raz pierwszy będzie gospodarzem międzynarodowego spotkania organizowanego przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé. Ukraińcy są drugim najliczniej reprezentowanym narodem podczas 40. ESM w Bazylei. W spotkaniu bierze udział ok. 2,8 tys. młodzieży z tego kraju.

źródło: misyjne.pl 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *