Program obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W poniedziałek, 1 sierpnia, przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz kolejny w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce o godz. 17.00 odezwą się syreny alarmowe, zabiją dzwony kościołów i zatrzyma się ruch uliczny, pod tablicami zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty.

REKLAMA

W stolicy jak zwykle zaplanowano bogaty program obchodów, w którym nie zabraknie akcentów religijnych, aby nie tylko kwiatami, ale modlitwą uczcić pamięć poległych i żołnierzy powstańczego zrywu sprzed 78 lat.

W sobotę 30 lipca 2022 r. o godz. 11.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z Powstańcami.

Jak co roku 31 lipca pl. Krasińskich biskup polowy Wojska Polskiego odprawi Mszę św. w intencji Ojczyzny, Powstańców Warszawskich i mieszkańców Stolicy. Msza pod przewodnictwem bp Wiesława Lechowicza rozpocznie się o godz. 18.00. Następnie odbędzie się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia o godz. 9.00 przy ul. Filtrowej 68, w dawnej siedzibie konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK odbędzie się uroczystość przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania.

O godz. 10 pod pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944” podniesienie na maszt flagi państwowej, rozpalenie „ognia pamięci” przeniesionego przez Sztafetę Pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza i włączenie iluminacji pomnika na 63 dni w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera na Mokotowie. Po zakończeniu odbędzie się przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej, gdzie zostaną złożone kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Powstania.

O godz. 11. w parku im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. ks. J. Popiełuszki, odbędzie się uroczystość upamiętniająca pierwszych żołnierzy, którzy chwycili za broń na warszawskim Żoliborzu. Również o godz. 11 w Sali im. Stefana Starzyńskiego w PKiN odbędzie się uroczysta Sesja Rady m.st. Warszawy.

O godz. 13.15 kwiaty złożone zostaną pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, a następnie przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod Sejmem. Główne uroczystości przeniosą się następnie na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” (kw. D 18, rz. L 01, gr.1).

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie godzina „W” (17.00). Pod pomnikiem Gloria Victis, odmówiona zostanie modlitwa przez biskupa polowego za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Następnie odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów. W mieście zatrzymany zostanie ruch uliczny i zawyją syreny.

O godz. 18.30 odbędzie uroczystość składania kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50. tys. mieszkańców stolicy i ich powstańczego wojska. Odmówiona modlitwa międzyreligijna pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

5 sierpnia 2022 r. o godz. 14.00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Batalion „Zośka” obozu „Gęsiówka” (skwer między ul. M. Anielewicza i ul. Okopową), natomiast o godz. 18 rozpocznie się uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 (skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”). O godz. 19 wyruszy Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego – w trakcie Marszu będą wyczytywane ich nazwiska

Kolejne uroczystości odbędą się w pod koniec sierpnia. W środę 31 sierpnia o godz. 13 na ścianie budynku przy ul. Długiej 22, siedziby Związku Powstańców Warszawskich odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Prezesa Związku płk. Zbigniewa Galperyna ps. „Antek”.

2 października 2022 r. w południe odbędzie się uroczystość otwarcia Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Tego dnia o godz. 18 zakończą się obchody rocznicowe trwającego 63 dni zrywu stolicy sprzed 78 lat.

Oprócz głównych obchodów odbędzie się szereg uroczystości towarzyszących. Dokładny program można znaleźć na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl) oraz urzędy miasta stołecznego Warszawy (www.um.warszawa.pl).

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów.

Źródło: https://www.ekai.pl/78-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego-program-obchodow/
Fot. gb / KAI

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *