Czersk: Wyjątkowe uroczystości odpustowe

Jak co roku 22 lipca we wspomnienie patronki parafii, św. Marii Magdaleny, wierni zgromadzili się w czerskiej świątyni na uroczystościach odpustowych. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter, gdyż zostały połączone z uroczystym podsumowaniem kilkuletnich prac remontowych i renowacyjnych, wśród których najtrudniejszym, a zarazem najważniejszym etapem było odrestaurowanie dachu kościoła – m.in. wymiana pokrycia dachowego oraz wzmocnienie i naprawa konstrukcji dachu.

REKLAMA

Biskup diecezjalny Ryszard Kasyna symbolicznie pobłogosławił odnowiony dach, a ks. proboszcz Zbigniew Straszewski skierował słowa podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do pozyskania funduszy, by przeprowadzić tak potężną i niezbędną inwestycję.

W pierwszej kolejności słowa uznania ks. Proboszcz skierował do przedstawicieli władz – obecnych na uroczystości – marszałka województwa pomorskiego – Mieczysława Struka oraz burmistrza Czerska – Przemysława Bieska-Talewskiego. Parafia znaczącą kwotę na tę inwestycję otrzymała m.in. z gminnego budżetu oraz dzięki dotacji unijnej w ramach projektu „Szlak Kościołów Książąt Pomorskich”. Projekt obejmował pięć pomorskich kościołów, lecz to właśnie w Czersku prace były najbardziej zaawansowane. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o wdzięczności wobec wykonawców i firm, którzy wykonali swoje usługi na najwyższym poziomie, a projektanci i konserwatorzy pracujący przy pracach w czerskim kościele wykazali się profesjonalizmem i niezwykłą starannością.

Ks. Proboszcz serdeczne podziękowania złożył pod adresem przewodniczącego Rady Miejskiej w Czersku – Krzysztofa Przytarskiego, a także posła Aleksandra Mrówczyńskiego – za nieocenioną pomoc w pozyskaniu dotacji z Funduszu Kościelnego. Co ważne, wielkie Bóg zapłać ks. proboszcz wypowiedział w kierunku wszystkich parafian, którzy swoimi ofiarami wspierali inwestycję przez cały okres jej trwania, co znacząco pomogło w pozyskaniu wkładu własnego.

Ksiądz Biskup pobłogosławił również podczas uroczystości sztandar Rady Rycerzy Kolumba – wspólnoty parafialnej, która rozpoczęła formacje w grudniu ubiegłego roku, a już w marcu br. osiągnęła wymaganą liczbę członków (braci) i otrzymała Status Rady, czyli samodzielnej jednostki.

Uroczystości odpustowe zwieńczyła procesja eucharystyczna dookoła kościoła z błogosławieństwem wiernych, po której parafialny Caritas zaprosił na wspólną kawę i ciasto. Natomiast na pamiątkę tego ważnego dnia wszyscy zebrani otrzymali pocztówki z wizerunkiem czerskiego kościoła, które w sposób szczególny prezentują efekt końcowy odrestaurowanego dachu świątyni.

Po renowacji zabytkowego ołtarza Hermana Hana, odrestaurowaniu dachu, a także odnowieniu elewacji kościół pw. św. Marii Magdaleny w Czersku cieszy zarówno mieszkańców, jak i turystów i gości.

Niewątpliwe stanowi wyjątkowo piękną wizytówkę miasta i gminy Czersk, a nade wszystko niezwykłe duchowe bogactwo. Lecz to jeszcze nie koniec prac. Na zdjęciach wykonanych w prezbiterium widać na ścianach „białe plamki”. Świadczą one o aktualnym rozpoczęciu prac renowacyjnych obejmujących freski na ścianach w prezbiterium.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Materiał: Weronika Czarnowska, parafia pw. św. Marii Magdaleny w Czersku
Zdjęcia z drona i na pocztówkach: Mateusz Diec
Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/wyjatkowe-uroczystosci-odpustowe-w-czersku/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *