Ingres biskupa Wiesława Śmigla do katedry toruńskiej

10 grudnia 2017 w Bazylice katedralnej Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu odbył się uroczysty ingres drugiego biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla.

REKLAMA

Zgromadzeni arcybiskupi, biskupi i kanonicy wyruszyli procesją z domu biskupiego przy ul. Łaziennej do katedry toruńskiej. W tym czasie zabrzmiały dzwony wszystkich kościołów diecezji wraz z największym średniowiecznym dzwonem Tuba Dei usytuowanym na wieży kościóła świętojańskiego. 

Czytaj więcej: Msza Święta dziękczynna za bp Wiesława Śmigla

Msza Święta rozpoczęła się od słów głównego celebransa Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp Salvatore Pennacchio, który zwrócił się do obecnych na Eucharystii wiernych z diecezji toruńskiej oraz siostrzanej diecezji pelplińskiej, z której pochodzi nowy ordynariusz Torunia. W swoich słowach podziękował za tak liczną obecność oraz skierował prośbę o żarliwą modlitwę za nowego Pasterza. Jednocześnie życzył biskupowi Wiesławowi, aby korzystał z pokładów dobra i mądrości, a wsparcia niech mu udzieli Maryja obecna w diecezji toruńskiej w tajemnicy Nieustajacej Pomocy. 

Czytaj więcej: List Biskupa Pelplińskiego z okazji nominacji bp Wiesława Śmigla

Następnie głos zabrał pierwszy biskup diecezjalny toruński, obecnie biskup senior Andrzej Suski, który złożył nowemu ordynariuszowi życzenia owocnej i pięknej pracy duszpasterskiej oraz złożył obietnicę modlitwy. 

Biskup Wiesław Śmigiel jest drugim biskupem diecezjalnym diecezji toruńskiej. Decyzją papieża Franciszka dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej zastąpił bp Andrzeja Suskiego, który w tym roku przeszedł na emeryturę. 

Czytaj więcej: “Wszystko ma swój czas” – Biskup Wiesław Śmigiel dla Pielgrzyma

We Mszy Świętej brali udział liczni hierarchowie Kościoła Katolickiego w Polsce. Wśród około 30 biskupów obecni byli Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a także prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki, abp Tomasz Peta metropolita Astany w Kazachstanie.

Homilię wygłosił nowy ordynariusz diecezji toruńskiej. Kliknij, aby obejrzeć homilię

Biskup Wiesław Śmigiel jest drugim biskupem diecezjalnym diecezji toruńskiej. Decyzją papieża Franciszka dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej zastąpił bp Andrzeja Suskiego, który w tym roku przeszedł na emeryturę.
 

Konrad Mania 

fot.: Krzysztof Mania

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *