“Adventus” czyli przyjście

W niedzielę 3 grudnia w Kościele Katolickim rozpoczyna się Adwent. Okres oczekiwania na Boże Narodzenie oraz powtórne przyjście Chrystusa na ziemię.


Cztery tygodnie poprzedzające jedną z najważniejszych uroczystości religijnych naszej wiary mają pomóc nam lepiej przygotować się do spotkania z żywym Bogiem. Adwent ma podwójny wymiar. Z jednej strony bezpośrednio poprzedzając święta Bożego Narodzenia pozwala na czas refleksji oraz zatrzymania się w pędzie współczesnego życia, przez który bardzo często trudno nam zrozumieć prawdziwy sens urodzin Chrystusa.

REKLAMA

Z drugiej strony to także chwila, w której w sposób szczególny potrzeba nam pochylić się nad kresem ludzkiego żywota, którego następstwem jest życie wieczne. Adwent ma symbolizować przygotowanie do pówtornego przyjścia Zbawiciela na świat. Ewangelista przypomina nam, o nieustannym czuwaniu na przyjście Syna Człowieczego. W innym fragmecie podkreśla, że nawet Aniołowie w Niebie nie znają dnia przyjścia Pana. W związku z tym kluczowym jest, by nie dać się zaskoczyć jak nierozstropne panny w ewangelicznej przypowieści. 

Samo słowo “adwent” bierze swoją genezę od łacińskiego “adventus” oznaczającego przyjście. W czasach antycznych tym sformułowaniem określano uroczysty wjazd cesarza do Wiecznego Miasta. Chrześcijanie – korzystając z rzymskiego dziedzictwa – mianem tym objęli radosne oczekiwanie na Jezusa Chrystusa. Bardzo ważne, by nie zapominać, że najbliższe cztery tygodnie – w odróżnieniu od Wielkiego Postu – winne być przeżywane właśnie w  radości. 

W liturgii słowa przygotowanej na Adwent odnajdziemy wiele tekstów ze Starego Testamentu, które zawierają w swojej treści apele proroków wołających o nawrócenie w czasie poprzedzającym Sąd Ostateczny. Jednak jest w nich również wyraz nadziei, jaka związana jest z nastaniem Królestwa Bożego na ziemi. Przypominają nam o tym słowa padające podczas Mszy Świętej: “abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni nadziei oczekiwali przyjścia naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Nadziei dodaje nam także w swoim liście Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślając: “Czuwać i oczekiwać na spełnienie obietnicy Ojca, taki jest sens Adwentu”. 

Konrad Mania

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *