Choinka z mazurskich lasów stanęła w Watykanie

Bożonarodzeniowa choinka z Mazur dotarła już na Plac św. Piotra.

REKLAMA

23 listopada, około godz. 3.00, pod eskortą policji włoskiej samochód z nietypowym ładunkiem przekroczył granicę Państwa Watykańskiego. „To dar dziękczynny Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka” – podkreślił biskup ełcki Jerzy Mazur.

 
Na mocy bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” z 1992 r. powołanych zostało 13 nowych diecezji, w tym ełcka, a osiem podniesiono do rangi archidiecezji. „To jubileuszowy dar dla papieża Franciszka, wyrażający wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce”- mówił biskup Mazur 11 listopada na Placu św. Jana Pawła II w Ełku podczas pobłogosławienia transportu choinki. Dar dla Ojca Świętego podkreśla także inne ważne jubileusze: 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień fatimskich.
 
Świerk z Puszczy Rominckiej w nadleśnictwie Gołdap, wieziony na specjalnej platformie, wyruszył w drogę do Rzymu 11 listopada, z Placu św. Jana Pawła II w Ełku. Choinka ma 25 m wysokości, a średnica jej korony wynosi 9 m. Leśnicy określili wiek drzewka na 65 lat. 12. dniowa trasa licząca ponad 2000 kilometrów, prowadziła przez Polskę, Niemcy, Austrię, Włochy aż do Watykanu. Ze względu na ponadnormatywne gabaryty, samochód transportowy poruszał się tylko w nocy (w godzinach między 22 a 6 rano) z prędkością 60-80km/h.
 
Pan Janusz, kierowca tira transportującego choinkę, po dotarciu na Plac św. Piotra nie krył wzruszenia. „Jestem pod wielkim wrażeniem. W Rzymie jestem pierwszy raz i samo to, że stoję teraz tutaj na Placu św. Piotra z choinką dla papieża… Trochę to trwało, ale trasa nam minęła spokojnie, bez problemu. Jechaliśmy ostrożnie, żeby nie uszkodzić i nie połamać gałązek, ale przede wszystkim dlatego, że przywoziliśmy to drzewo dla papieża. To był wyjątkowy ładunek. Bardzo o niego dbaliśmy” – opowiadał p. Janusz. „Takie coś się zdarza raz w życiu. Trudno to będzie powtórzyć” – dodał Piotr, pilot transportu.
Wraz z choinką do Papieża Franciszka jechała wyjątkowa kronika. Osoby chętne, zarówno na Placu w Ełku, jak i w czasie postojów transportu na całej trasie podróży, mogli podpisać się pod życzeniami świątecznymi dla Ojca Świętego. Kroniki zostaną specjalnie przygotowane i pozostawione w Watykanie.
 
Darczyńcami bożonarodzeniowego drzewka dla Ojca Świętego są arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych. Wszyscy zwracają uwagę, że drzewo jest nadzwyczaj piękne.
 
Uroczysta iluminacja lampek na choince i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem będzie miało miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie w czwartek, 7 grudnia 2017 r. Na to wydarzenie wybierają się przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski oraz delegacje z metropolii warmińskiej i metropolii białostockiej.
 
Ideę stawiania choinek na Placu św. Piotra w Rzymie zapoczątkował św. Jan Paweł II w 1982 r. Jest to drugie w historii drzewko, które przyjechało do Watykanu z Polski. Ostanie takie wydarzenie miało miejsce 20 lat temu, kiedy to w 1997 r. choinkę dla Jana Pawła II przywieźli do Watykanu górale.

Katolicka Agencja Informacyjna

Fot. ANDREAS SOLARO / AFP / EAST NEWS

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *