Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskich

12 i 13 lipca w Michniowie, w 79. rocznicę pacyfikacji wsi – symbolu męczeństwa mieszkańców polskich wiosek, odbędą się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskich. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm w 2017 r. jako święto państwowe celem solidarności z tragedią Michniowa.

REKLAMA

W Michniowie Niemcy 12 i 13 lipca 1943 r. wymordowali całą wieś, czyli ponad 200 osób. Najmłodsza ofiara miała 9 dni. 13 października 2017 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Uroczystości z udziałem władz państwowych i wojewódzkich odbędą się w Michniowie na terenie Muzeum Martyrologii Wsi Polskich.

We wtorek 12 lipca upamiętnienie rozpocznie Msza św. o godz. 16 w intencji ofiar pacyfikacji, następnie głos zabiorą zaproszeni goście. Z koncertem patriotycznym wystąpi Chór Senior z Suchedniowa, a na mogile ofiar pacyfikacji delegacje złożą kwiaty.

W środę 16 lipca także będzie sprawowana Msza św., a po niej uczestnicy wyruszą Leśną Drogą Krzyżową, aby pomodlić się w intencji zamordowanych przez Niemców mieszkańców polskich wsi, w tym leśników.

Ścieżka edukacyjna – Leśna Droga Krzyżowa funkcjonuje od 2018 r. Połączyła znajdujące się w miejscu dawnej gajówki miejsce pamięci poświęcone rodzinie gajowego Władysława Wikło z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Powstanie ścieżki to jedno z przedsięwzięć zrealizowanych w ramach obchodów 100-lecia niepodległości. Leśna Droga Krzyżowa poświęcona jest pamięci leśników, ich rodzin oraz wszystkich, którzy na przestrzeni ostatnich dziejów Polski ponieśli śmierć, zginęli lub zostali zamordowani z rąk najeźdźców, okupantów oraz padli ofiarami systemu totalitarnego w obronie polskości.

Natomiast budowa Mauzoleum w Michniowie trwała prawie 10 lat. Inwestycja kosztowała ok. 40 milionów złotych.
Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, z charakterystycznymi pęknięciami, z których kolejne ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Celowa degradacja elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi.
Materiałami, które dominują we wnętrzu i stają się nośnikiem treści są: beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Część wewnętrznych betonowych ścian służy m.in. do wyświetlania projekcji multimedialnych. Ciekawym elementem wystawy są wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Obiekt to prestiżowy, wielokrotnie nagradzany projekt: Nizio Design International.

Organizatorami obchodów są: Urząd Marszałkowski w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Nadleśnictwo Suchedniów.

Źródło: https://www.ekai.pl/obchody-dnia-walki-i-meczenstwa-wsi-polskich/
Fot. Wikipedia [Pieta Michniowska Wacława Staweckiego]

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *