Abp Szal: ludzkość nie jest w stanie osiągnąć trwałego pokoju

– Ludzkość swoimi siłami nie jest w stanie osiągnąć trwałego pokoju, bo kruche są traktaty polityczne, po których często rozpoczynają się nowe wojny, konieczna jest pomoc samego Boga – powiedział na Jasnej Górze abp Adam Szal. Metropolita przemyski przewodniczył Mszy św. dla uczestników 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja odbywającej się pod hasłem: „Z Maryją posłani w pokoju”.

REKLAMA

Abp Szal przypomniał w kazaniu, że dziś w wielu rejonach świata niszczy się pokój, łamane są prawa człowieka, niesprawiedliwie osądza się wtrącając do więzienia, czy nawet wykonuje się wyroki śmierci na oczach kamer. A ludzie, jak zauważył, nawet jeśli dowiadują się prawdy o tym, co się dzieje, pozostają często bezsilni.

– Na świecie jest tyle nagromadzonych arsenałów, które wielokrotnie mogłyby zniszczyć naszą planetę, jesteśmy zaniepokojeni brakiem prawdziwego pokoju, którego brakuje na Ukrainie, w innych krajach świata, który jest potrzebny także w naszej Ojczyźnie – zauważył kaznodzieja. Stwierdził też, że „nasila się walka ideologiczna, walka duchowa, dobra ze złem, która jest walką odwieczną, ale dziś ma posmak zorganizowanej i zaplanowanej akcji, zmierzającej do objęcia władzy nad ludzkimi sercami, nad całą ludzkością”.

Abp Szal przypomniał, że „pokój w życie człowieka może zaprowadzić jedynie Bóg: to On umiłował nas, gdy byliśmy jeszcze nieprzyjaciółmi, to Jezus zaprowadził pokój między ludźmi i pokój między Nim a nami. Pokój jest owocem śmierci i zmartwychwstania Jezusa”.

Kaznodzieja podkreślał, że pomocą do życia w pokoju może być dla nas program pozostawiony przez bł. Prymasa Wyszyńskiego „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. – Szanuj każdego, mów dobrze o wszystkich … Jeżeli zastosujemy te punkty, to możemy powiedzieć, że spełnimy przesłanie Boga wyrażone w Piśmie Świętym, zachęcające nas do niesienia pokoju, do życia w pokoju, do posiadania prawdziwego pokoju, będziemy równocześnie wiernymi naśladowcami Maryi niosącej pokój – podkreślał abp Adam Szal.

We Mszy św. stanowiącej główny punkt dorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób. Prowadzący Radio Maryja ojcowie redemptoryści podkreślają, że te spotkania, choć w znacznie mniejszym wymiarze, odbywały się nawet w pandemii i zwyczaj wspólnej modlitwy w sercu Polski nie został przerwany.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja zauważył, że jest to manifestacja i świadectwo wiary i jedności, zwłaszcza w tym roku, gdy na pielgrzymce jest prezydent RP. – Jesteśmy w sercu Matki, zabierzmy stąd przesłanie dwóch wielkich polskich świętych: Jana Pawła II i s. Faustyny, i idźmy od człowieka do człowieka, nie lękajmy się, otwórzmy drzwi Chrystusowi – zachęcał założyciel Radia Maryja.

Specjalne pozdrowienie skierował do wiernych papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański. Penitencjaria Apostolska udzieliła też pielgrzymom specjalnego daru odpustu.

Źródło: https://www.ekai.pl/abp-szal-ludzkosc-nie-jest-w-stanie-osiagnac-trwalego-pokoju/
Fot. Twitter/JasnaGoraNews

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *