Muzeum Diecezjalne – nowe otwarcie po termomodernizacji

We wtorek, 28 czerwca 2022 r. biskup pelpliński Ryszard Kasyna pobłogosławił i dokonał uroczystego otwarcia Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie po przeprowadzonej termomodernizacji.

REKLAMA


28 czerwca biskup pelpliński Ryszard Kasyna pobłogosławił i otworzył Muzeum Diecezjalne w Pelplinie po dokonanej termomodernizacji.

Projekt realizowany wspólnie przez Diecezję Pelplińską i Pomorski Urząd Marszałkowski w Gdańsku nosił nazwę: „Efektywność energetyczna Obszaru Pomnik Historii w Pelplinie”. Zakończono pierwszy etap prac, które dotyczą dziewięciu budynków wchodzących w skład zespołu Pocystersko-Katedralnego. Są to między innymi: bazylika katedralna, muzeum diecezjalne, biblioteka, diecezjalne centrum informacji turystycznej, kościół Bożego Ciała. Są one elementami „Pomnika Historii”, który obejmuje obszary dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie. Są to obiekty i tereny o dużym znaczeniu dla kultury i historii Polski.

Podstawą projektu jest termomodernizacja budynków, w tym monitorowanie energii i zastosowanie źródeł odnawialnych.

Podczas uroczystości biskup Ryszard Kasyna podkreślił, że „tak naprawdę pomysłodawcami tego niezwykłego miejsca są Cystersi, a my staramy się pielęgnować to, co oni stworzyli i zachowali”. Hierarcha podkreślił, że diecezja pelplińska „stara się te miejsca w jakiejś mierze przywrócić do pierwotnego blasku i piękna”. Biskup dodał, że pelplińskie obiekty są „Pomnikiem Historii”, ze względu na „wysoką wartość artystyczną, substancję zabytkową i wysoką klasę architektury gotyckiej”.

Cystersi w XIII wieku rozpoczęli budowę w Pelplinie kompleksu klasztornego, w tym imponującego kościoła, który jest dzisiaj największą w Polsce katedrą. Stolicę diecezji chełmińskiej (dzisiaj zwanej pelplińską) przeniesiono do Pelplina po kasacie zakonu przez władze pruskie w 1829 roku.

Muzeum Diecezjalne im. Bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego utworzono w 1928 roku. Najcenniejszym jego skarbem jest jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9915-nowe-otwarcie-muzeum-diecezjalnego-w-pelplinie-po-termomodernizacji


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *