Pelplin: Modlitwa i radość wiary na „Przystani”

18 czerwca 2022 r. odbyła się w Pelplinie „Przystań – warsztaty dla duszy”. Całodniowe wydarzenie odbyło się po raz dziesiąty. Pierwsza grupa warsztatowa, grupa muzyczna rozpoczęła swoje prace już w piątek. W sobotnie przedpołudnie miały miejsce warsztaty muzyczne, taneczne i uwielbienia flagami, rękodzielnicze, gry terenowej po zabytkach i ogrodach Pelplina, medialne i sportowe.

REKLAMA


„Pragniemy budować wspólnotę miłości” powiedział 18 czerwca do zgromadzonej w Pelplinie młodzieży na „Przystani – warsztatach dla duszy” biskup pelpliński Ryszard Kasyna

Całodniowe wydarzenie odbyło się po raz dziesiąty. Pierwsza grupa warsztatowa, grupa muzyczna rozpoczęła swoje prace już w piątek. W sobotnie przedpołudnie miały miejsce warsztaty muzyczne, taneczne i uwielbienia flagami, rękodzielnicze, gry terenowej po zabytkach i ogrodach Pelplina, medialne i sportowe.

Popołudniową część, po wspólnym posiłku, rozpoczęła Koronka do Miłosierdzia Bożego, wspólny rachunek sumienia. Następnie obecni wysłuchali świadectwem wiary i przystąpili do Spowiedzi św.

Centralnym punktem programu była Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny, który na rozpoczęcie liturgii stwierdził, że przez spotkanie przy ołtarzu „pragniemy budować wspólnotę miłości, której ten świat tak bardzo potrzebuje”.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj. Na wstępie podkreślił, że „jest w nas pragnienie tworzenia normalności i to takiej, na którą my będziemy mieli wpływ”. „Pragniemy radości spotkań”, dodał hierarcha. Przejawem tej normalności, zdaniem kaznodziei, „jest powrót do duchowości eucharystycznej”. Nawiązując do modlitwy Jezusa w Wieczerniku, bp Okroj wskazał, że „Chrystus tęskni za tymi, których drażni Kościół, którzy są zniewoleni i żyją w brudzie grzechu”. Dlatego, mówił biskup, takie spotkania jak „Przystań” mają nam pomóc, „żebyśmy nie byli zapatrzeni w swoje ego, ale byśmy pomogli Chrystusowi dotrzeć do ludzi, do których On chce dotrzeć”. Warunkiem sukcesu jest „nasza formacja”, podpowiadał hierarcha. Chrystus dotrze do ludzi jeżeli my „na Mszy św. szerzej otworzymy oczy, podejdziemy bliżej, głębiej się pochylimy” w stronę Jezusa. Na zakończenie bp Okroj dopowiedział, że trzeba budować normalność, czyli „twórcze życie, piękne relacje i sięgać po radość z Eucharystii”.

Ostatnim punktem wydarzenia był koncert ewangelizacyjny przygotowany przez zespoły muzyczne „Na cały głos” z Pelplina i „Nieboskłonni” z Tczewa.

„Przystań” została zorganizowana po raz dziesiąty. Odbywa się na zakończenie roku szkolnego z błogosławieństwem na czas rozpoczynających się wakacji.

Tegorocznymi uczestnikami, podobnie jak w latach przed pandemią, była młodzież zarówno z ruchów i stowarzyszeń katolickich jak i z poszczególnych parafii ze swoimi duszpasterzami. Licznie też uczestniczyli kandydaci do sakramentu bierzmowania.


Przystań” – Warsztaty dla duszy 2022 cz.1


“Przystań” – Warsztaty dla duszy 2022 cz.2


Galeria zdjęć nr 1 TUTAJ.
Galeria zdjęć nr 2 TUTAJ. [Fotorelacja Michała Mierzejewskiego]


Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia bpa Arkadiusza Okroja 18.06.2022 r.


Źródło:
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9889-modlitwa-i-radosc-wiary-na-przystani-w-pelplinie
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/dziesiata-przystan-w-pelplinie/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *