Uroczystość Bożego Ciała w Pelplinie 2022

W czwartek, 16 czerwca 2022 r. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w bazylice katedralnej w Pelplinie. 

REKLAMA


Bp Kasyna: Owocem wolności płynącej z Eucharystii jest jedność

„Owocem wolności płynącej z Eucharystii jest jedność”, powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie.
Na wstępie homilii biskup diecezjalny stwierdził: „Przyjmując Chrystusa jesteśmy posłani, by być siewcami pokoju”.
„Człowiek posłany przez Chrystusa jest człowiekiem pokoju”, mówił dalej hierarcha. „Jeżeli serce człowieka jest chimeryczne, pełne różnych emocji to również i świat wokół niego jest pełen niepokoju”, kontynuował kaznodzieja.
Bp Kasyna podkreślił, że „Eucharystia jest sakramentem pokoju, jest sakramentem miłości ofiarnej i czystej, miłości bezwarunkowej”.
Biskup przypomniał, że „Eucharystia jest Darem, a dar jest wyrazem wolności, gdyż to, co jest wymuszone nigdy nie jest darem”. „Dar wymaga też dobrowolnego przyjęcia, a dar niedobrowolnie przyjęty pod przymusem staje się niewolą, kulą u nogi, nieszczęściem”, dodał główny celebrans.
„Dar Eucharystii jest proponowany każdemu”, mówił kaznodzieja, uzupełniając, że „dar nie zniewala, ale czeka na naszą wolną decyzję”.
Bp Kasyna stwierdził dalej, że „Eucharystia jest darem ludzi wolnych, nie jest dla niewolników”. Dlatego należy „stanąć w prawdzie i zastanowić się czy nie jesteśmy w jakiejś niewoli”. W tym kontekście biskup pelpliński przypomniał, że osoby nie dopuszczone do Eucharystii, które odeszły do swojego współmałżonka i związały się z inną osobą „same dokonały takiego wyboru i dlatego nie mogą być dopuszczone do Eucharystii”. „Kto pozostaje dobrowolnie w niewoli grzechu ten nie ma udziału w Eucharystii”, mówił biskup.
„Jezus tworzy szkołę wolności”, powiedział biskup ukazując przykłady heroicznych osób, które w okresie II wojny światowej odmówiły wykonania rozkazów niezgodnych z  sumieniem i Ewangelią, jak Otto Schimek.
„Owocem wolności płynącej z Eucharystii jest jedność i budowanie zgody”,  kończył homilię kaznodzieja.
Po Mszy św. biskup pelpliński poprowadził procesję Eucharystyczną ulicami Pelplina, w której wzięła udział rzesza wiernych.


Zobacz film TUTAJ.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Podczas procesji eucharystycznej ulicami miasta homilie wygłosili:
– ks. Krzysztof Piątek
– ks. Grzegorz Miotk
– ks. Tomasz Szcześniak
– ks. prof. Janusz Szulist


Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia bpa Ryszarda Kasyny,
– Homilia ks. Krzysztofa Piątka,
– Homilia ks. Grzegorza Miotka,
– Homilia ks. Tomasza Szcześniaka,
– Homilia ks. profesora Janusza Szulista


Źródło:
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9883-boze-cialo-w-pelplinie-2022
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/boze-cialo-w-pelplinie-2022/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *