Zakończenie prac diecezjalnego etapu synodu o synodalności

4 czerwca 2022 r. Diecezjalnym Forum Duszpasterskim zakończył się diecezjalny etap synodu o synodalności w diecezji pelplińskiej. Podczas Mszy św. biskup Ryszard Kasyna dziękował osobom zaangażowanym w synod, „abyśmy byli wspólnota bardziej synodalną, otwartą i odczytującą nowe znaki czasu”.

REKLAMA


Kilkugodzinne spotkanie świeckich i duchownych rozpoczęła konferencja biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja na temat: „Żyć pełnią życia w Kościele”. Następnie był indywidualna medytacja nad Słowem Bożym i praca w grupach. Mszę św. poprzedziło podsumowanie prac synodalnych, którego dokonał lider Diecezjalnego Zespołu Synodalnego Maciej Kozak.

Mszę św. wraz z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną koncelebrował biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz liczni prezbiterzy.

W homilii biskup pelpliński zaznaczył, że bardzo pragnie, aby „mieszkańcy Pomorza i diecezji pelplińskiej uznali Kościół”.

Wychodząc z ducha Ewangelii hierarcha wyraził oczekiwanie, aby posługa Kościoła pomogła ludziom odnaleźć w nim „więcej czułości i człowieczeństwa, którego dzisiaj bardzo potrzeba”. Kaznodzieja mówił dalej, że stojący obok Kościoła powinni w nim „czuć się jak w domu rodzinnym, gdzie jest się mile widzianym, gdzie czuje się zawsze przyjmowanym, wysłuchanym i dobrze rozumianym”.

Mówiąc o roli Kościoła w historii zbawienia, bp Kasyna przypomniał, że „Kościół jest w służbie nie naszych ambicji, ale tego, co czyni Pan Bóg, w służbie tych cudownych rzeczy, których On sam dokonuje”.

W kontekście Zesłania Ducha Świętego, hierarcha zauważył, że „to właśnie Duch Święty pobudza po raz kolejny, aby się nie zadowalać istniejącym stanem, lecz starać się na nowo wyruszyć w drogę”.

„Pozwólmy się ująć za rękę Duchowi”, apelował kaznodzieja. Podkreślił, że jest to konieczne, „aby usłyszeć wołanie naszych sióstr i braci w diecezji, wołanie ich potrzeb zbawienia a także ich krzyku docierającego aż do Boga”.

Biskup pelpliński dziękował wszystkim zaangażowanym w synod, „abyśmy byli wspólnota bardziej synodalną, otwartą i odczytującą nowe znaki czasu”.

Każdy z uczestników otrzymał syntezę wniosków synodalnych, które napłynęły z bardzo licznych wspólnot. Były to wnioski z parafii i dekanatów, ze spotkań ruchów i stowarzyszeń katolickich, szkół i innych grup.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Czytaj TAKŻE: Synteza diecezjalnego etapu Synodu o synodalności


Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/zakonczenie-prac-diecezjalnego-etapu-synodu-o-synodalnosci/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *