Lednica gotowa na spotkanie młodych

Około pięciuset osób – organizatorzy, wolontariusze, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – jest zaangażowanych w ostatnie przygotowania do spotkania młodych na Lednicy. Dzisiejsze wydarzenie pod hasłem „Na krańce świata” – po przerwie związanej z pandemią koronawirusa – odbędzie się w tradycyjnej formie na Polach Lednickich. Swoją obecność potwierdziło już ponad 15 tysięcy młodych m.in. z Polski, Ukrainy i Niemiec.

REKLAMA


„Są już wydzielone sektory, gotowy jest system nagłośnienia i oświetlenia, przygotowane są namioty kaplicy, recepcji i mediów oraz strefa gastronomii” – mówi KAI Andrzej Ranke.

Sekretarz i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000 im. o. Jana Góry OP zaznacza, że trwają też ostatnie próby śpiewów i choreografii i dodaje, że podczas jutrzejszego spotkania nie zabraknie wspomnień i niespodzianek.

„Pierwsze spotkanie lednickie odbyło się 2 czerwca 1997 r. Tegoroczne ma wymiar jubileuszowy. Chcemy więc nawiązać do pierwszej Lednicy i słów wypowiedzianych wówczas przez papieża Jana Pawła II” – opowiada Ranke. Rzecznik prasowy, choć nie chce podać szczegółów, zaznacza, że na pewno będzie to dla wszystkich niespodzianka.

O godz. 22 zostaną odtworzone słowa pozdrowienia papieża Franciszka, jakie skierował do organizatorów i uczestników sobotniego spotkania podczas ostatniej audiencji środowej.

Mszy św. o g. 20 będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, a wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego pośle na misje abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.  

W tym roku na Pola Lednickie 4 czerwca zaproszone są też rodziny z dziećmi.

„Lednica Malucha była organizowana w osobnym terminie. W tym roku zaprosiliśmy rodziny z dziećmi tego samego dnia, kiedy odbędzie się spotkanie młodych” – mówi rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000.
Podkreśla, że Lednica łączy wszystkie pokolenia, stąd pomysł, by dzieci niejako rozpoczęły to wydarzenie.

„O g. 14 o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”, opowie o „Drodze na krańce świata” – Camino de Santiago, nawiązując w ten sposób do tegorocznego hasła Lednicy” – tłumaczy A. Ranke.

Nowością tegorocznego wydarzenia będzie konferencja, którą wygłosi osoba świecka – Jan Mela, który w wieku 15 lat „poszedł na krańce świata i zdobył dwa bieguny”.

Ranke podkreśla, że w związku z toczącą się wojną na Ukrainie nie zabraknie modlitwy o pokój.

Tradycyjnie podczas spotkania pojawi się symbol lednicki. W tym roku będzie to drewniany różaniec z krzyżykiem lednickim. „Różaniec ułatwia nam trzymanie się wytyczonej drogi, a w życiu każdego z nas pojawiają się tajemnice radosne, bolesne i chwalebne” – zauważa rzecznik prasowy Stowarzyszenia.

Na Polach Lednickich nie zabraknie też śpiewów, tańca i baletu oraz hymnu lednickiego, do którego muzykę skomponował Wiesław Wolnik, a słowa napisała Agnieszka Chrostowska. O północy zebrani przejdą przez Bramę-Rybę.

W związku z trwającym dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego podczas wydarzenia obecne będą jego relikwie.

XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się 4 czerwca.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r., gromadząc ok. 100-150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i wieńczącym każde wydarzenie jest przejście młodych przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Pomysłodawcą spotkań na Polach Lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.


Źródło: https://www.ekai.pl/lednica-gotowa-na-spotkanie-mlodych/
Fot. PAWEL JASKOLKA/REPORTER


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *