Wczoraj miał miejsce XVII Dzień Papieski

Wczoraj, w niedzielę 8 października w całej Polsce był obchodzony XVII Dzień Papieski. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia było zawołanie: “Idźmy naprzód z nadzieją”. 

REKLAMA

Z okazji tego dnia we wszystkich diecezjach odbywało się wiele wydarzeń kulturalnych oraz religijnych, a także zbiórka do puszek na rzecz stypendystów “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 

Samo hasło swoją genezą sięga listu apostolskiego papieża Jana Pawła II na sporządzonego na zakończenie Roku Jubileuszowego 2000. Zdaniem kardynała Kazimierza Nycza sam list w swojej treści jest nauką o nadziei. 

– Papież mówił: „Idźcie naprzód z nadzieją!”, bo nadzieja jest w tym, że zło można zwyciężyć tylko dobrem – wskazał metropolita warszawski podczas Mszy świętej w intencji Darczyńców Fundacji, odprawionej w niedzielę w stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej.

W związku z odbywającym się XVII Dniem Papieskim w całym kraju miały miejsce liczne koncerty ewangelizacyjne, spektakle teatralne, konferencje oraz inne wydarzenia religijno-kulturalne, które treścią nawiązywały do osoby św. Jana Pawła II oraz przesłania płynącego z jego pełnego cnót życia. 

Koncert Galowy XVII Dnia Papieskiego odbył się w Świątyni Opatrzności w Warszawie. Wzięły w nim udział gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Krzysztof Cugowski i Andrzej Lempert. Przypomniano również papieskie nauczanie na temat nadziei i zaprezentowano sylwetki stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Dzień Papieski to także kwesta, z której dochód jest przeznaczany na działalności Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która od wielu lat wspiera młodzież z niezamożnych rodzin mieszkających w małych miastach i wsiach. Pomoc finansowa ma pomóc młodym uzdolnionym ludziom rozwijać swoje talenty oraz kontynuować edukację. 

Fundacja opiekuje się aktualnie 2,3 tys. młodymi stypendystami. – Wspieramy tych, którzy ze względów społecznych mogliby zaniedbać talenty, jakie otrzymali od Boga. Warto im pomagać, ponieważ są przyszłością Kościoła i naszego narodu – mówi ks. Paweł Wojtalewicz , koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Do głównych celów Fundacji należy zaangażowanie pomocowe w rozwój kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce, podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania papieża Jana Pawła II.

za: Katolicka Agencja Informacyjna

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *