Odnaleziono liczącą 2300 lat lampę oliwną Samarytan

Na górze Garizim koło Nablusu archeolodzy odnaleźli liczącą 2300 lat glinianą lampę oliwną w nietkniętym stanie. Jak poinformowały media izraelskie, znaleziono ją w pobliżu kamiennej łaźni Samarytan, którzy na wzgórzu o wysokości 880 metrów mieli swoją świątynię.

REKLAMA


Przedstawiciel kierownictwa parku powiedział dziennikowi „Jerusalem Post”, że ostatnio znajdowano wiele pojedynczych odłamków gliny, ale jest to pierwsze kompletne naczynie, które nosi ślady użytkowania i wypalenia z czasów, gdy było używane. Podczas wykopalisk w Garizim odkryto pozostałości samarytańskiego miasta z okresu persko-hellenistycznego, w tym duży mur obronny wokół położonej centralnie świątyni.

Wspólnota samarytańska, niewielka semicka grupa etniczno-religijna żyjąca obecnie w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej, dziś liczy około 800 członków i jest najmniejszą wspólnotą religijną w Ziemi Świętej. Członkowie tej wspólnoty uważają się za kontynuatorów starożytnego Izraela, przestrzegają nakazów Tory, a ich święta są dokładnie zgodne z przekazami biblijnymi. W przeciwieństwie do judaizmu samarytanie uznają jedynie pięć ksiąg Mojżesza, nie uznają innych pism biblijnych i żydowskiego Talmudu.

Samarytanie odłączyli się od judaizmu, gdy nie pozwolono im pomóc w odbudowie Świątyni Jerozolimskiej po powrocie z wygnania w Babilonie (po 586 r. p.n.e.). Ich wsparcie zostało odrzucone, ponieważ nie uznano ich za czysto izraelskich. W związku z tym Samarytanie zbudowali własną świątynię na Garizim. Święto Paschy Samarytan, podczas którego składa się ofiarę z baranków według archaicznych biblijnych obrzędów, przyciąga każdej wiosny setki ciekawskich.


Źródło: https://www.ekai.pl/odnaleziono-liczaca-2300-lat-lampe-oliwna-samarytan/
Fot. Wikipedia


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *