Uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze – program

„Maryja jest polskim charyzmatem i to na Niej trzeba budować przyszłość Ojczyzny” mówił bł. Prymas Wyszyński. 3 maja na Jasnej Górze, w uroczystość Królowej Polski, odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posługę tego wielkiego pasterza Kościoła i Polaka. W sanktuarium trwają już intensywne przygotowania do tego wydarzenia.

REKLAMA


W programie m.in. monodram, koncert pieśni maryjnych, Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Najważniejszym punktem będzie uroczysta Msza św. na Szczycie o godz. 11.00. Celebrować ją będą polscy biskupi na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Episkopatu, który wygłosi też kazanie.

Obchody uroczystości Królowej Polski, w którą wpisuje się dziękczynienie za bł. Prymasa Tysiąclecia, rozpoczną się już 2 maja. Tego dnia zaprezentowany zostanie monodram w oparciu o „Zapiski więzienne” kard. Stefana Wyszyńskiego. Spektakl w reżyserii Jarosława Tochowicza, przygotowany przez Piotra Piechę z krakowskiego Teatru Ludowego zostanie wystawiony o godz. 16.30 w Sali Papieskiej. Wstęp jest bezpłatny.

O godz. 18.00 w bazylice zabrzmią pieśni maryjne w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”. O 18.30 rozpocznie się procesja maryjna po Wałach ze śpiewem Litanii Loretańskiej.

Tradycyjnie 2 maja, w wigilię uroczystości, na obradach zbierze się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Nocne czuwanie poprowadzi Bractwo NMP Królowej Korony Polski.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski modlitwa dziękczynna za życie i posługę bł. Prymasa Wyszyńskiego, za peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji poznańskiej i z prośbą o pokój na Ukrainie rozpocznie się o godz. 10.00 na jasnogórskim Szczycie. Zabrzmi Akatyst ku czci NMP w wykonaniu chóru z parafii Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z Poznania – Kiekrza.

Msza św. odpustowa odprawiona zostanie o godz.11.00. Będzie ją celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi też kazanie. W czasie sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

3 maja mija 56 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego Milenijnego Aktu Oddania. To zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego wydarzenia w dziejach naszego narodu – do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrystianizacji Polski. Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, od razu zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z Aktem Oddania.

Msza św. dla miasta Częstochowy odprawiona zostanie o godz. 19.00. W święto Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już w Apelu Jasnogórskim udział weźmie Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Na Jasnej Górze cały ten rok przeżywany jest jako czas dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Co miesiąc (z 27/28 dzień miesiąca) w kaplicy Matki Bożej trwa modlitwa “Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki”.

Nocne czuwania mają konkretny program oparty na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” kard. Stefana Wyszyńskiego. Co miesiąc rozważany jest jeden z 10 punktów społecznego programu, który wielu świadków życia i posługi bł. Prymasa uważa za jego duchowy testament.

3 maja o godz. 10.00 w Sali Rycerskiej odbędzie się prezentacja nowego znaczka Poczty Polskiej „Matka Boża Jasnogórska Królowa Polski”, który tego właśnie dnia, wejdzie do obiegu. To piąty znaczek z serii „Patroni Polski”. Tegoroczna emisja upamiętnia Jasnogórską Maryję Królową Polski. Wartość znaczka to 8 zł, a jego nakład wynosi 117 tys. sztuk. Oprócz znaczka ukaże się, w limitowanej wersji, koperta FDC, czyli koperta Pierwszego Dnia Obiegu z datownikiem. Oprócz Obrazu Matki Bożej jest na niej rycina jasnogórskiego klasztoru z XIX w. W 2018 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z podobizną św. Stanisława Kostki, w roku 2019 walor upamiętniający św. Wojciecha, w 2020 ukazał się znaczek z podobizną św. Andrzeja Boboli, w 2021 św. Stanisława ze Szczepanowa.


Źródło: https://www.ekai.pl/uroczystosc-krolowej-polski-na-jasnej-gorze-program/
Fot. BP KEP


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *