Duchowe przygotowania do 300-lecia Koronacji na Jasnej Górze

300 lat temu odbyła się uroczystość koronacji Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. W związku z tym ten rok obfituje w szczególne obchody tego wydarzenia. Tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, które przypada 26 sierpnia została połączona z głównymi obchodami rocznicy koronacji.

REKLAMA

Na Jasnej Górze trwają duchowe przygotowania, które prowadzi bp Grzegorz Ryś. Nowenna ma wymiar ogólnopolski i jest dziękczynieniem za obecność Matki Bożej w dziejach naszego narodu i modlitwą za Polskę.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Episkopatu Polski podkreśla, że każdego dnia podejmować będzie inny temat ukazujący rolę Maryi w Kościele. Czynić to będzie w oparciu o kontemplację jasnogórskiego Wizerunku. – To naprawdę jest w przekazie bardzo mądry Obraz. Mój mistrz ks. prof. Kracik mawiał, że ten gest prawej dłoni Maryi, którym Ona wskazuje na Jezusa, to jest gest, który streszcza wszystkie mariologie – zauważył bp Ryś. Dodał, że o jasnogórskim Wizerunku mówimy, że to „ikona, a więc została napisana, a skoro tak, to musi być odczytana, a nie tylko zobaczona”. – Tu się otwiera przestrzeń do kontemplacji – stwierdził biskup. Przywołał też słowa jednego z ojców Kościoła, który zauważył, że oddawanie czci świętemu, którego się nie zna, jest bałwochwalstwem. – Podobnie można odnieść to do tego Obrazu, jeśli ktoś oddaje cześć temu Wizerunkowi, ale go nie zna, bo go nie rozumie, bo go nie czyta, to pytamy, co to jest za akt pobożności? – powiedział krakowski biskup pomocniczy. Dodał, że „ten obraz trzeba przeczytać, on jest bardzo piękny i po Bożemu mądry”.
 
Bp Ryś zauważa, że w odniesieniu do narodu, jasnogórski obraz należy odczytywać w każdym pokoleniu na nowo. – Dzisiaj w świecie, w którym żyjemy, jest ogromne pragnienie religii, widać odrodzenie religii w wielu miejscach, ale jest też w ludziach narastający strach przed religią, która miałaby wkraczać w obszar życia publicznego – powiedział tegoroczny kaznodzieja nowennowy. Jego zdaniem „dziś trzeba nam wykonać ciężką pracę, by na nowo zdefiniować pojęcie Ojczyzna i rozpisać je na konkretne wartości”. – Dla wielu słowo Ojczyzna nie jest już pojęciem pierwszym czyli takim, które nie wymaga dookreślenia – przypomniał bp Ryś.
 
Kaznodzieja nowennowy podkreśla, że miłość Polaków do Maryi jest tym, co nas wyróżnia, ale dziś potrzeba „nabywania szacunku do tej pobożności ludowej, w której Kościół widzi ogromną siłę ewangelizacyjną”. – Papież Franciszek pobożność ludową nazywa nawet duchowością ludową, a to znaczy, że to nie jest masowe zjawisko, które wymaga korekty, tylko jeśli jest to duchowość to to oznacza, że jest to obszar rzeczywistego spotkania z Panem Bogiem, które się dzieje w Duchu Świętym i biada temu, który się z tego wyśmiewa – powiedział bp Ryś.
 
Przypomniał też inne słowa papieża Franciszka o tym, że „każda owca ma swój węch i dobrze, jeśli pasterze Kościoła idą czasem za tym wyczuciem, które owce mają”. – Węch owiec w Polsce jest taki, że odniesienie do Maryi jest gwarancją ortodoksyjności Kościoła. Tam, gdzie ludzie widzą jakiś niezdrowy, sztuczny dystans do Maryi, tam zaczynają pytać. My nie stawiamy Maryi w miejsce Pana Boga, nie oddajemy Jej takiej przestrzeni, jaka należy się Jezusowi czy Duchowi Świętemu, ale przypominamy, że Ona jest osobą, w której dzieło zbawienia dokonuje się w sposób doskonały, jest Kimś w Kościele, bo jest w Nim pierwsza, jest Kimś, kto współdziała z Chrystusem w dziele zbawienia, jak nikt inny – podkreśla biskup Ryś. Dodaje, że „jak patrzymy na Maryję to rozpoznajemy samych siebie, to kim możemy być”.
 
Biskup podkreśla, że w pobożności maryjnej, ważne jest by była ona „biblijna”, bo inaczej „łatwo jest o oskarżenie, że nie raz większe znaczenie mają jakieś formy pobożności czy objawienia prywatne”. – My musimy wracać do Słowa osadzonego w tradycji Kościoła i Jego nauczaniu – podkreślił tegoroczny kaznodzieja nowennowy.
 
W odniesieniu do jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej każdego dnia podejmowana będzie inna myśl maryjna. Mowa będzie m.in. o: Hodegetrii, Czarnej Madonnie, Teotokos (Bogurodzicy), Nowej Ewie, Matce Bolesnej, Pośredniczce, Koronowanej Służebnicy czy Królowej Polski.
 
Rozważania głoszone są podczas Mszy o 18.30 na szczycie. W Eucharystiach każdego dnia uczestniczyć będą m.in. wierni częstochowskich parafii przebywający w pieszych pielgrzymkach.
 
Od dziś do 25 sierpnia nie tylko pielgrzymi na Jasnej Górze, ale także internauci mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu. Transmisja będzie się odbywała online, między innymi na portalu Stacja7. Codziennie wieczorem będzie udostępniane całe rozważania na kanale youtube Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów. A kolejnego dnia rano, ojcowie paulini opublikują dodatkowo 3-minutowy skrót video wieczornej homilii. Oprócz wieczornych rozważań kazania zatytułowane „Koronowana Służebnica” głoszone są podczas Mszy św. celebrowanych o godz. 6.00 i 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.
 
Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej. Tradycja procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej liczy już kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.
 
Nowenna to dziewięciodniowe nabożeństwo odprawiane zazwyczaj jako przygotowanie do udziału w uroczystości kościelnej albo też w jakiejś intencji. W swojej strukturze modlitwa ta nawiązuje do modlitwy Apostołów, Maryi i innych kobiet podczas oczekiwania na zesłanie Ducha Świętego. Nowenny rozpowszechniły się w Kościele od XVI wieku.
 
Odprawianie nowenny przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej ma już wieloletnią tradycję. Związana jest z przygotowaniem do jednego z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Sama uroczystość, obchodzona 26 sierpnia, ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej. To dlatego paulini postanowili, że choć dokładna rocznica koronacji Wizerunku Częstochowskiej Maryi przypada 8 września, główne uroczystości odbędą się właśnie 26 sierpnia.
 
Suma odprawiona zostanie o godz. 11.00 na szczycie. Apelem Jasnogórskim o 21.00 rozpocznie się wielkie widowisko historyczno-muzyczne „Jasna Góra – Polska Kana” przygotowane przez Telewizję Polską.

/KAI/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *