Koncertowy weekend w Gniewie

Wczoraj miały miejsce pierwsze koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Gospel w Gniewie. Na scenie zagrali Collin Williams z Gospel Celebrate oraz zespół Złe Psy.Rozpoczynający się w piątek XXI Festiwal Muzyki Gospel w Gniewie połączony jest z trwającymi od środy warsztatami muzycznymi, w których w tym roku bierze udział rekordowa liczba uczestników: 300 osób w wieku od ok. 7 do 60 lat.

REKLAMA

Jak wyjaśnił w rozmowie z KAI organizator festiwalu, ks. Zdzisław Ossowski, uczestnicy warsztatów stworzą chór, który w niedzielę weźmie udział w finałowym koncercie „Credo in Misericoriam Dei” pod dyrekcją Adama Sztaby. Koncert ten jest zainspirowany koncertem uwielbienia, który odbył się na Campus Misericordiae po sobotnim czuwaniu z papieżem podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Wśród solistów koncertu znajdą się m.in. Anna Serafińska, Olga Szomańska, Wayne Ellington, Krzysztof Iwaneczko, Marek Bałata, Grzegorz Wilki i Adam Krylik, a chórowi i gwiazdom akompaniować będzie orkiestra symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

Festiwal Muzyki Gospel w Gniewie to największy w Polsce festiwal muzyki tego gatunku. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ok. 15 tys. uczestników. Tegoroczne wydarzenie nawiązuje tematycznie do przesłania ubiegłorocznych ŚDM: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Ma wymiar ekumeniczny, jako że na scenie spotkają się przedstawiciele różnych wspólnot chrześcijańskich.

Kierownikiem muzycznym koncertu i dyrygentem jest kompozytor Adam Sztaba. Scenariusz koncertu stworzył założyciel dwóch chórów gospel w Polsce franciszkanin, o. Lech Dorobczyński, który wspólnie z bp. Grzegorzem Rysiem opracował też teksty modlitw na potrzeby warsztatów.

/KAI/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *