I rocznica śmierci kardynała Macharskiego

Odszedł człowiek wielkiej pogody ducha i bojaźni Bożej. Skromny i bezpośredni pracownik winnicy Pańskiej – tak wyrażali się o zmarłym rok temu byłym arcybiskupie krakowskim kardynale Franciszku Macharskim jego najbliżsi współpracownicy i przyjaciele. Metropolita zmarł 2 sierpnia 2016 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Krótko przed śmiercią odwiedził go papież Franciszek.

REKLAMA

20 maja 1927 przyszedł na świat w rodzinie kupieckiej. Był najmłodszy z czwórki rodzeństwa. Sam o sobie mówił, że w młodości był “raptusem”. Wspominał, że miał bardzo dynamiczne i gwałtowne usposobienie, ale jego temperament ujarzmiła matka. 

2 kwietnia 1950 otrzymał z rąk kardynała Adama Sapiehy święcenia kapłańskie w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Początkowo z powodu problemów z władzą komunistyczną nie otrzymawszy paszportu nie mógł wyjechać na studia za granicę. Ostatecznie w 1961 uzyskał tytuł doktora teologii pastoralnej na uniwersytecie w szwajcarskim Fryburgu.

30 grudnia 1978 papież Jan Paweł II mianował go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1979 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II z towarzyszeniem biskupów pomocniczych krakowskich: Juliana Groblickiego i Stanisława Smoleńskiego. Ingres do katedry na Wawelu odbył 28 stycznia 1979. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: “Jezu, ufam Tobie“.

Był aktywnym przeciwnikiem i oponentem wobec ówczesnej władzy komunistycznej. W czasie swojej posługi rektora w krakowskim seminarium duchownym organizował kleryckie marsze protestacyjne. Po wprowadzeniu stanu wojennego włączył się w wsparcie “Solidarności”, a także zabiegał o respektowanie praw internowanych i ich rodzin.

W swojej diecezji rozbudował sieć Caritas, utworzył krakowskiego “Gościa Niedzielnego”, czasopismo “Źrodło” oraz Radio Plus. Z jego inicjatywy w Oświęcimiu Centrum Dialogu i Modlitwy, a także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Zmarł 2 sierpnia 2016 roku w jednym z krakowskim szpitali. 28 lipca odwiedził go papież Franciszek odbywający w tym czasie swoją pielgrzymkę do Polski w ramach Światowych Dni Młodzieży. Kardynał został pochowany 5 sierpnia w krypcie biskupiej na Wawelu.

fot.: Jacek Bednarczyk (PAP)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *