Rok po ŚDM w Krakowie

W dniach od 26 do 31 lipca 2016 w Krakowie odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, które przez wielu Polaków uważane są za najważniejsze wydarzenie minionego roku. W pierwszą rocznicę tego niezwykłego spotkania młodych katolików z całego świata przypomnijmy sobie, co działo się w naszym kraju. 

REKLAMA

Krakowskie ŚDM zgromadziło łącznie około 2 miliony osób z Polski i zza granicy, które przybyły na uroczystości centralne by wspólnie wielbić Boga oraz uczestniczyć w życiu żywego Kościoła. Niewątpliwie to wydarzenie wywarło ogromny wpływ na nasz kraj pokazując go jako miejsce przyjazne, bezpieczne i atrakcyjne. W okresie 18 lipca – 1 sierpnia w mediach całego świata na temat ŚDM pojawiło się łącznie prawie 8 300 publikacji zagranicznych a w samym tygodniu Wydarzeń Centralnych, 5 500 materiałów prasowych o Krakowie.

Korzyści

“Światowe Dni Młodzieży przyniosły szereg korzyści. Zwłaszcza, dla młodzieży, będącej głównym organizatorem ŚDM w swoich parafiach i wspólnotach, która podczas przygotowań uczyła się pracy zespołowej, aktywnego działania na rzecz wspólnoty chrześcijańskiej, pokoju, szerzenia idei miłosierdzia. To także nauka wielokulturowości i miłości do bliźniego oraz okazja do ukazania światu siły polskiego Kościoła, jego energii, radości i dynamizmu” – taką informację możemy znaleźć na oficjalnej stronie ŚDM w Krakowie.

Hasło
Głównym hasłem szeregu spotkań zarówno w Krakowie jak i w całym Kraju były słowa zaczerpnięte wprost z Ewangelii (Mt 5,7): „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.  Ojciec Święty Franciszek wybrał na motto piąte z ośmiu błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa w Jego Kazaniu na brzegu Jeziora Galilejskiego. Chciał podkreślić wagę słów Chrystusa na temat istoty szczęścia, bo to one są sercem nauczania naszego Pana. Jezus, w swoim pierwszym Kazaniu, zostawił nam osiem wskazówek postaw, przybliżających ludzi do Królestwa Niebieskiego.

Wszystkie Światowe Dni Młodzieży – według zamysłu ich inicjatora i patrona, św. Jana Pawła II – opierają się na jednej myśli biblijnej, która często nawiązuje do duchowości danego miasta – gospodarza ŚDM. Główny temat towarzyszy młodym ludziom nie tylko w ramach przygotowań, jego treść będą pogłębiać również podczas samego wydarzenia: w czasie katechez z biskupami, a także słuchając przemówień i homilii Ojca Świętego w czasie Wydarzeń Centralnych.

Hymn

5 września 2014 roku Komitet Organizacyjny XXXI Światowych Dni Młodzieży ogłosił, że spośród 94 nadesłanych do Krakowa propozycji hymnów, kompozycja Jakuba Blycharza – krakowskiego kompozytora – „Błogosławieni miłosierni” jest tą zwycięską. Już po miesiącu pracy wysłuchaliśmy pierwszego z nagrań oficjalnej wersji. W tym czasie twórcy hymnu opracowywali jego warstwę muzyczną i tekstową oraz szczegóły współpracy z muzykami, dyrygentem orkiestry, chórzystami i wokalistami. „Błogosławieni miłosierni” to już drugi hymn Światowych Dni Młodzieży polskiego autorstwa. Poprzedni utwór, „Abba Ojcze”, został napisany przez o. Jana Górę OP przed ŚDM w Częstochowie 1991 i do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Patroni
Głównymi patronami 31. ŚDM w Krakowie byli polscy święci nierozerwalnie związani z miejscem głównych uroczystości – Krakowem: św. Jan Paweł II oraz św. Siotra Faustyna Kowalska.

Przebieg

26 lipca (wtorek) – msza inaugurująca
Mszę otwierającą ŚDM odprawił Stanisław Dziwisz na krakowskich Błoniach. Wzięło w niej udział 200 tysięcy wiernych z różnych krajów. Stanisław Dziwisz przed mszą powiedział „Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat”. Podziękował młodym pielgrzymom za przybycie, przypominając im, że jest Kraków to miasto świętego papieża.

28 lipca (czwartek) – spotkanie z papieżem na Błoniach
Przy dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów papież Franciszek otrzymał od władz miasta klucze i tramwajem udał się na Błonia. Tam przesiadł się do papamobile. Przejeżdżając przez sektory, pozdrawiał młodych pielgrzymów. W spotkaniu wzięło udział około 600 tys. osób. Po udaniu się na główne miejsce uroczystości, papież został przywitany przez Stanisława Dziwisza oraz uczestników ŚDM.

29 lipca (piątek) – droga krzyżowa na Błoniach
Na krakowskich Błoniach z udziałem papieża i ponad 800 tys osób, odbyło się nabożeństwo drogi krzyżowej. Stacje drogi krzyżowej, przypominające elementy uczynków co do duszy i co do ciała. Od stacji do stacji przemieszczała się grupa młodych ludzi z krzyżem ŚDM. Przy każdej z nich odgrywano odpowiednią scenę, związaną z tematyką uczynków. Rozważania jak i stacje nawiązały do Jubileuszu Roku Miłosierdzia oraz do różnych uczynków m.in.: wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, chorych nawiedzać czy umarłych pogrzebać.

30 lipca (sobota) – wieczorne czuwanie modlitewne w Brzegach
Przy 1,5 mln wiernych w Kampusie Miłosierdzia w Brzegach w obecności papieża Franciszka odbyło się wieczorne czuwanie modlitewne. Wieczorne czuwanie rozpoczęło się od przejścia papieża przez Bramę Miłosierdzia na Campus Misericordiae. Na miejscu, w którym zgromadzona była rzesza pielgrzymów odbył się koncert polskich i zagranicznych artystów przygotowany specjalnie na Światowe Dni Młodzieży 2016.

31 lipca (niedziela) – msza kończąca ŚDM w Brzegach
W Kampusie Miłosierdzia w Brzegach w obecności od 1,5 do 3 mln młodych wiernych, pod przewodnictwem papieża Franciszka odbyła się uroczysta msza kończąca ŚDM 2016 w Krakowie. Po mszy papież przekazał ogień miłosierdzia młodzieży z sześciu kontynentów, później odmówił modlitwę Anioł Pański; podczas modlitwy papież powiedział, że Święty Jan Paweł II radował się z nieba i pomoże wam zanieść wszędzie radość Ewangelii i ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 w Panamie.

 
Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *