Sierpień miesiącem trzeźwości – podejmij wyzwanie!

Jak co roku, Episkopat Polski kieruje do Polaków apel o zachowanie abstynencji alkoholowej w zbliżającym się miesiącu sierpniu. Mimo czasu wakacji zachęcamy do podjęcia się wyrzeżeczenia spożywania napojów alkoholowych i ofiarowanie tego czasu w konkretnej intencji. 

REKLAMA

Dlaczego sierpień? Jest to czas wielu uroczystości patriotycznych oraz religijnych, podczas których modlitwa wsparta dodatkowo darem abstynencji alkoholowej może przynieść dodatkowe owoce. Ponadto w tym miesiącu pielgrzymi z całej Polski wyruszają w pątniczy szlak ku Jasnej Górze, by oddać hołd Najświętszej Matce Maryi. Uzasadnieniem jest także łączność z trudem pracy i poświęceniem rolników, którzy w tym czasie intensywnie pracują podczas żniw. 

Warto wspomnieć o odbywającym się niedługo (21-23 wrzesień br.) Narodowym Kongresem Trzeźwości, który będzie mieć miejsce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Głównym tematem, który będzie poruszany podczas tego spotkania będą wartości rodziny, która jest podstawą budowania trzeźwego społeczeństwa i państwa. 

Podczas Kongresu będzie poruszany także postulat zaktywizowania lokalnych przedsiębiorstw w celu zmniejszenie dostępności zakupu wyrobów alkoholowych. Inicjatorzy ruchu mają zamiar powołać Narodowego Programu Trzeźwości dążący do zredukowania spożycia alkoholu na terenie całego kraju. 

Tegoroczne hasło Narodowego Konkresu Trzeźwości brzmi: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa”

Duszpasterze apostolstwa trzeźwości przypominają, by dorośli dawali dobry przykład ludziom młodym, którzy coraz chętniej sięgają do co raz to mocniejszych trunków. 

Przedstawiciele Episkopatu Polski podkreślają, że Polska należy do nielicznych krajów, w których spożycie alkoholu ciągle wzrasta. Twierdzą, że aby pokonać grzech pijaństwa warto wdrażać w życie hasło: “Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich”.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *