Koncert “Solidarni z Aleppo”

Dariusz Malejonek, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Marek Piekarczyk – to tylko niektóre gwiazdy, które zaśpiewały w niedzielę wieczorem na scenie zlokalizowanej na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie. Wszystko w ramach koncertu charytatywnego pt. „Co może przynieść nowy dzień? Solidarni z Aleppo„.

REKLAMA
Jak podkreślił Darek Malejonek z zespołu Maleo Reggae Rockers, problemy i cierpienie ludzi z Aleppo wymagają tego, by o nich mówić. „Na tym koncercie przez muzykę oraz zdjęcia i filmy, które są pokazywane w tle, chcemy zachęcić ludzi do hojności wobec bliźnich, którzy rzeczywiście potrzebują naszej pomocy” – podkreślił muzyk.
 
„To, co najbardziej tam porusza to z jednej strony wojna, okrucieństwo i cierpienie, ale z drugiej wiara tych ludzi, upór i męstwo oraz duch. To ludzie, którzy są pełni ducha. Nie chcą żebrać – chcą sami odbudować, ale teraz nie mają jak i potrzebują nas, by stanąć na nogi” – dodał wokalista, który sytuację w Syrii widział na własne oczy.
 
Razem z Malejonkiem dla krakowian i turystów zaśpiewały także dzieci. „Modlimy się za mieszkańców Aleppo. Ale nie tylko. Powierzamy codziennie Bogu wszystkich ludzi, którzy potrzebują pomocy” – powiedziała Marysia z Michałowic.
Uczestnicy koncertu usłyszeli m.in. „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Marka Piekarczyka, „To co dobre” Kasi Kowalskiej czy „Another Day In Paradise” w aranżacji Raya Wilsona. Finałowym utworem był „Mały człowiek”, którzy zaśpiewali wszyscy artyści.
 
Cały czas wśród publiczności krążyli wolontariusze z puszkami na datki. Darczyńcy otrzymywali od nich naklejkę z napisem „Solidarni z Aleppo”. Osoby, które wkładały pieniądze do puszek podkreślały, że nie można pozostać obojętnym na okrucieństwo wojny w Syrii.
 
„Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy, a inny może jej udzielić, to powinien to zrobić. Może moja ofiara nie była duża, ale myślę, że wiele takich datków może na pewno coś zmienić” – przyznał pan Andrzej z Krakowa. Dodał jednak, że takie jednorazowe działania nie wystarczą i potrzeba w takich sytuacjach kroków systemowych i długofalowych oraz akcji edukacyjnych.
 
Z kolei br. Grzegorz Marszałkowski wskazał, że solidarność powinna wyróżniać zwłaszcza ludzi wierzących. „Powinniśmy być solidarni z wszystkimi, a zwłaszcza z chrześcijanami, którzy próbują przetrwać tą straszną wojnę. Taki koncert pomaga człowiekowi zmienić mentalność i stać się wrażliwym na problem, który tylko z pozoru jest bardzo odległy ” – powiedział zakonnik.
Oprócz koncertu, w czasie trwającej w dniach 2-12 lipca w Centrum Konferencyjnym ICE sesji UNESCO, na rzecz mieszkańców Aleppo prowadzona jest stale kwesta. Pomoc można okazać także wysyłając charytatywnego SMSa z hasłem SYRIA na numer 72 052. Zebrane pieniądze zostaną przekazane organizatorowi akcji – Caritas Polska – jako wsparcie dla potrzebujących tego syryjskiego miasta.

/KAI/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *