Ojciec Ibrahim Alsabaqh w Polsce

Na Bliskim Wschodzie od kilku lat obserwuje się wzmożoną aktywność samozwańczego tzw. Państwa Islamskiego, które pod sztandarem odwetu za „zbrodnie krzyżowców na ludzie arabskim” dokonuje krwawych ataków na mieszkańców tego regionu świata.

REKLAMA

 Dotknięte wojną są również tereny Syrii, a przede wszystkim duże miasta takie jak Damaszek czy Aleppo.

W ramach prześladowanych jest wielu wyznawców religii chrześcijańskiej. We wspomnianym Aleppo funkcjonuje rzymskokatolicka wspólnota parafialna, której proboszczem jest syryjczyk – ojciec Ibrahim Alsabaqh.

Na przełomie czerwca i lipca 2017 roku franciszkanin odwiedził Polskę. 23 czerwca w Pałacu Arcybiskupim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa połączona z promocją książki wydanej w języku polskim w wydawnictwie Bernardinum pt.: „Tuż przed świtem”. Pozycja przedstawia w formie pamiętnika autora codzienne życie mieszkańców Aleppo oraz ich zmagania z pozbawionym miłosierdzia obliczem wojny.

Podczas konferencji ojciec Ibrahim przytoczył wiele świadectw syryjczyków, mówił o tym, jak ciężkie jest codzienne życie prześladowanych. Jednocześnie wyraził nadzieję
na odbudowę kraju swojej posługi, które porównał do zniszczonej II wojną światową Polski.

Franciszkanin zwrócił się do państw europejskich o pomoc w wykreowaniu lepszej przyszłości dla dotkniętych przemocą i cierpieniem. Stanowczo zaakcentował sprzeciw wobec zamykania drzwi przed potrzebującym ludźmi, którzy pragną żyć w pełni pokoju i szczęścia.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *