Trzecia edycja akcji „Świeć Przykładem” pod hasłem „Noś Odblaski!”

Kościół katolicki w Polsce angażuje się w akcję „Świeć Przykładem”, bo jest to wyraz miłości bliźniego – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

REKLAMAW Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w obecności przedstawicieli Policji Polskiej Rady Ekumenicznej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 3 października zainaugurowano trzecią edycję akcji „Świeć Przykładem”. Tym razem będzie ona przebiegała pod hasłem „Noś Odblaski”.

„Lepiej zajechać 20 minut później niż odejść z tego świata 20 lat wcześniej” – podkreślał ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas spotkania na temat kolejnej odsłony akcji „Świeć Przykładem”. Zachęcając do noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, podkreślił, że jest to troska o nich samych, jak i o kierowców. „Bądź bezpieczny i dawaj przykład” – mówił, zachęcając do noszenia odblasków.

W akcję prowadzoną przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji włącza się już po raz trzeci obok Konferencji Episkopatu Polski również Polska Rada Ekumeniczna. „Świeć przykładem to znaczy dawaj dobry przykład. To jest wyzwanie dla chrześcijan, którzy myślą nie tylko o tym, by nie robić nic złego, ale by zrobić coś dobrego” – podkreślił ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.

„Noś odblaski, nie tylko podawaj dalej”  – zachęcał mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego  Policji, nawiązując do poprzedniej edycji akcji „Świeć Przykładem”. „Namawiamy, aby nosić odblaski nie tylko na terenie niezabudowanym, ale również zabudowanym” – mówił. Zwrócił uwagę na to, jak ważne jest to zwłaszcza jesienią, kiedy pogarsza się widoczność na drogach. Przypomniał, że noszenie odblasków jest obowiązkiem prawnym i za ich brak grozi mandat.  „Nie da się udowodnić, tego ile osób uratowało życie odblaski, ale życie nasze i naszych bliskich jest najważniejsze” – podkreślił, zachęcając do tego, aby mówić o potrzebie ich noszenia swoim bliskim i znajomym.

W promowanie bezpieczeństwa na drodze i akcji „Świeć Przykładem” włączyło się w tym roku w sposób szczególny Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Prezes KSM Patryk Czuma podkreślił, że młodzi z KSM chcą świecić dobrym przykładem i zapewnił, że  będą rekomendować noszenie odblasków jako nawyk i informować o akcji „Świeć Przykładem”. Karolina Błażejczyk z KSM dodała, że młodzi poprzez swoich dziadków mają możliwość dotarcia do osób starszych. Jako osoba biegająca zaapelowała o korzystanie z odblasków przez biegaczy. „Sama staram się biegać w ubraniach jasnych a dodatkowo zakładam odblaski na łydki i ramiona, by być lepiej widoczna” – powiedziała.

Na zakończenie spotkania podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego przedstawił statystyki policyjne, z których wynika, że w ostatnim roku ponad pół tysiąca pieszych zginęło na polskich drogach, w sumie miało miejsce 4,5 tysiąca wypadków z udziałem pieszych, w których ponad 4 tysiące pieszych zostało rannych. „Najgorsze miesiące mamy przed nami” – ostrzegł podinsp. Kobryś, w szczególności przestrzegał seniorów, wśród których jest największa liczba pieszych, którzy giną na drogach.

„Świeć przykładem” to akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do pieszych będących niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. W tym roku organizowana jest po raz trzeci, tym razem pod hasłem „Noś odblaski”.  Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W akcję od trzech lat włączają się  przedstawiciele Policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.

BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/trzecia-edycja-akcji-swiec-przykladem-pod-haslem-nos-odblaski/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *