Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – Caritas pamięta o seniorach

Seniorzy są wśród nas. Często w samotności przeżywają problemy finansowe i zdrowotne. Caritas nie pozostaje obojętna na ich ciche cierpienie, dlatego oferuje wsparcie w postaci wielu programów pomocowych.

REKLAMA


Jednym z ważniejszych jest program „Karta na codzienne zakupy”. To podstawowe narzędzie pomocy dla osób starszych. W ramach programu seniorzy otrzymują kartę przedpłaconą, którą mogą płacić za zakupy w sklepach Biedronka przez 10 miesięcy. Seniorzy mogą kupować artykuły spożywcze oraz środki czystości, a także uczestniczyć w różnorodnych działaniach aktywizujących. W 2019 roku kartę otrzymało ponad 6600 seniorów. Zostali oni zaproszeni do programu ze względu na szczególnie trudną sytuację bytową. O karcie na codzienne zakupy pisaliśmy TUTAJ.

W ramach programu „Na codzienne zakupy” Caritas zorganizowała także Wigilię dla Seniorów.

Caritas, wraz z Jeronimo Martins, właścicielem sklepów Biedronka, wspiera także liczne działania towarzyszące karcie w ramach programu „Senior Caritas”. Celem tego programu jest poprawa jakości życia seniorów poprzez aktywizację, wsparcie indywidualne, tworzenie przyjaźni, uruchamianie sieci pomocy i samopomocy w społecznościach lokalnych. W ten sposób Caritas chce zminimalizować poczucie osamotnienia i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu seniorów. Wyjątkowo ciekawą formą wsparcia seniorów stały się różnorodne działania organizowane w tym roku przez Caritas diecezjalne. W ramach konkursu wyłoniono i dofinansowano 52 projekty zgłoszone przez Caritas diecezjalne. Dzięki nim seniorzy mogą uczestniczyć w ciekawych warsztatach – m.in. ceramicznych, tkackich, muzycznych, teatralnych czy usprawniających – a także brać udział w wycieczkach, pielgrzymkach i imprezach kulturalnych.

Zaledwie klika dni temu seniorzy z diecezji drohiczyńskiej podjęli się wyzwania i ozdabiali metodą decoupage pudełka – szkatułki, które będą miłą niespodzianką dla ich najbliższych. Więcej o tym na stronie Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Seniorki z Caritas Diecezji Płockiej wzięły udział w spektaklu pt. „Dwa teatry”. Więcej o tym na ich stronie.

O tym, że marzenia się spełniają mogli przekonać się Seniorzy z Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Budowaniu więzi międzypokoleniowej służy także współorganizowana przez Caritas coroczna akcja „Jałmużna wielkopostna”, która w tym roku wystartowała pod hasłem „Dar juniora dla seniora”. Akcja polegała na indywidualnym zbieraniu do skarbonki drobnych kwot, zamiast wydawania ich na przyjemności, np. słodycze. Zebrane w skarbonkach środki zostały wykorzystane przez Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas na pomoc medyczną czy żywnościową dla osób starszych. Akcja „Dar juniora dla seniora” ma także wymiar pozamaterialny – służy kształtowaniu wewnętrznej postawy wrażliwości na potrzeby innych i zachęca do poświęcania czasu i uwagi osobom starszym. Pisaliśmy o tym w artykule: Ruszyła Jałmużna Wielkopostna.

Dobrze znaną formą wsparcia dla seniorów i potrzebujących jest coroczna akcja „Kromka chleba dla sąsiada”. Jej cel to budowanie wrażliwości na sytuację osób starszych, które cierpią z powodu niedostatku, czują się samotne i opuszczone. Kromka chleba dla sąsiada to w praktyce szereg akcji. W tym roku, dniach 15-22 września, Caritas diecezjalne zorganizowały wspólne wypiekanie chleba, w którym wzięli udział wolontariusze i podopieczni placówek Caritas. Upieczonym chlebem dzielono się w parafiach i na rynkach miast. Ten prosty gest jest wyrazem gotowości do dzielenia się sercem, czasem i uwagą z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują. Kulminacyjnym momentem akcji jest zbiórka żywności w wybranych sklepach Biedronka, w której szczególnie aktywnie biorą udział młodzi wolontariusze. Zebrane produkty są przekazywane przez Parafialne Zespoły Caritas najbardziej potrzebującym osobom starszym i samotnym.

Zbiórka żywności pod hasłem Kromka Chleba dla Sąsiada odbyła się w dniach 21-22 września 2019 roku. Z przygotowanych paczek skorzysta 8 tysięcy Seniorów.

W akcji „Kromka chleba dla sąsiada” udział wzięło ponad 700 sklepów sieci Biedronka. Żywność zbierało 8 800 wolontariuszy. Więcej o tym w artykule: Polacy podzielili się żywnością z potrzebującymi. 


Wszystkim Seniorom z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych życzymy wielu sił i radości w codziennym życiu!

W działania wspierające ubogich i samotnych można włączyć się poprzez SMS charytatywny o treści KROMKA wysłany pod nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) oraz przez wpłatę na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem KROMKA

WSPOMÓŻ TUTAJ!


 


Źródło: https://caritas.pl/blog/2019/10/01/miedzynarodowy-dzien-osob-starszych-caritas-pamieta-o-seniorach/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *