Dzień Dobra – nowa inicjatywa w święto patronalne Caritas

Przypadająca 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas, które w tym roku będzie obchodzone jako Dzień Dobra. Tego dnia w całym kraju odbędą się koncerty, pikniki, warsztaty, pokazy i imprezy sportowe pokazujące jak wiele dobra dzieje się dzięki zaangażowaniu w wolontariat. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst – przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

REKLAMA


Niedziela Bożego Miłosierdzia, ustanowiona przez św. Jana Pawła II, przypada zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Jest to jednocześnie patronalne święto Caritas i dzień otwierający Tydzień Miłosierdzia, czas uważnego wsłuchiwania się w potrzeby ludzi najbiedniejszych, bezdomnych, chorych i samotnych oraz uciekających przed wojną.

Caritas postanowiła uczynić z tego dnia święto dobroczynności, które przyjęło nazwę Dzień Dobra. Do jego świętowania zaproszono Caritas diecezjalne. – Jest wiele ogólnopolskich projektów, w które angażują się także poszczególne lokalne Caritas, ale brakowało jednego, które je połączy. W tym roku to będzie możliwe – wyjaśnia ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Pracę nad Dniem Dobra rozpoczęto rok temu. Dziś wiadomo, że 24 kwietnia w całej Polsce odbędzie się kilkaset różnych wydarzeń – pikników, koncertów, kiermaszów i innych atrakcji. – Ten dzień pozwoli nam dostrzec jak ważna jest pomoc, jaką Caritas niesie każdego dnia – zaznacza ks. Iżycki.

Dzień Dobra będzie połączony ogólnopolską zbiórką finansowa pod hasłem „Miejsca, które są domem”. Takie miejsca Caritas tworzy w całej Polsce. Są to m.in. 23 Domy Samotnej Matki, dziewięć ośrodków interwencyjnych świadczących pomoc kobietom w kryzysie, 98 świetlic terapeutycznych, 22 hospicja, 61 Okien Życia, a także Centra Migrantów i Uchodźców, których funkcjonowanie jest obecnie mocno rozwijane. – Każde z tych miejsc staje się domem. Niektóre na chwilę, inne na tydzień, jeszcze inne na długie lata. Dziś wiele z nich stało się domem dla naszych przyjaciół z Ukrainy – dodaje ks. Iżycki.

Zbiórka zostanie przekazana na wsparcie placówek świadczących pomoc rodzinom, dzieciom, uchodźcom z Ukrainy. W wydarzenie włączy się Fundacja Polska Bezgotówkowa, która wraz z partnerami (eService i Wordline) udostępni terminale płatnicze i tym samym umożliwi wsparcie w bezgotówkowym przekazywaniu datków.

Dodatkowym motywem świętowania Dnia Dobra w duchu wsparcia obywatelom Ukrainy jest to, że 24 kwietnia wierni Kościołów wschodnich obchodzić będą Wielkanoc.

Organizatorzy Dnia Dobra dokładają starań, aby zaplanowane na 24 kwietnia wydarzenia były jak najbardziej atrakcyjne. – Podobnie jak wspólnie działamy na co dzień, chcemy też wspólnie celebrować wielkie święto pomagania, jakim będzie Dzień Dobra. Ponad 700 zespołów wolontariuszy z całej Polski zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Będziemy pokazywać, co robimy, zachęcać do włączania się w nasze akcje, a także cieszyć się tym, że możemy działać razem – opowiada br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny w organizacji m.in. za rozwój wolontariatu.

Wśród zapowiadanych atrakcji będą m.in. duży koncert Arki Noego w Poznaniu, taneczne spotkanie z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną w Częstochowie, Festyn Dobra z prezentacją działań diecezjalnej Caritas oraz koncertami zespołów MTA, Duża Rajska Kawa i TATU w Bydgoszczy, czy też występ grupy TGD w Radomiu, a także dziesiątki mniejszych i większych imprez w wielu miejscach Polski.

Ambasadorką Dnia Dobra została aktorka i prezenterka telewizyjna Ida Nowakowska, która dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy poprowadziła warsztaty taneczne w jednym z ośrodków Caritas.

Organizatorzy Dnia Dobra mają nadzieję, że ta wspólna inicjatywa Caritas Polska, diecezjalnych Caritas oraz lokalnych środowisk, takich jak Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas, zaprocentuje wzrostem zainteresowania działalnością na rzecz innych – nie tylko na rzecz uchodźców, ale wszystkich osób potrzebujących pomocy.

Jak wesprzeć placówki Caritas, które są domem?

Można to uczynić, dokonując wpłaty na stronie dziendobra.pl. Można też wysłać SMS o treści DOBRO pod nr 72052 (koszt 2,46 zł) lub wpłacić dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: DOBRO).


Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.


Źródło: https://www.ekai.pl/w-niedziele-dzien-dobra-nowa-inicjatywa-w-swieto-patronalne-caritas/
Fot. Materiały prasowe Caritas Polska


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *