Zmiany w obostrzeniach pandemicznych

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek z wyjątkiem podmiotów medycznych, izolacji i kwarantanny dla współdomowników oraz kwarantann wjazdowych do Polski – przewidują zmiany, które od poniedziałku 28 marca wprowadzi rząd. To praktycznie oznacza zniesienie wszystkich obostrzeń. – Wydaje się, że wszystkie restrykcje zostały zniesione – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

REKLAMA


Minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczy decyzję rządu „przyspieszeniem tempa spadku nowych zakażeń”. W czwartek zanotowano 8994 nowe przypadki zakażeń, blisko 26 proc. mniej niż tydzień temu. Podobny trend redukcji zakażeń i hospitalizacji, jak powiedział minister, występuje w większości krajów na świecie.

W związku z tym od poniedziałku 28 marca polskie władze wprowadzają dwa rozwiązania. Pierwszym jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek, z wyjątkiem miejsc należących do służby zdrowia (szpitali, przychodni, gabinetów lekarskich itd.). – Nadal, bez względu na to czy mówimy o pracownikach czy pacjentach, którzy znajdują się w podmiotach leczniczych, jest obowiązek zakrywania w tych miejscach twarzy – powiedział Adam Niedzielski.

„Niemniej jednak, zniesienie obowiązku nie oznacza, że maseczki nie mogą i nawet nie powinny być używane w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia” – dodał minister zdrowia.

Drugi znoszony obowiązek dotyczy izolacji domowej, kwarantanny dla współdomowników i wszystkich kwarantann związanych z wjazdem do Polski.

Pacjenci zidentyfikowani poprzez testy jako zakażeni, będą otrzymywali zwolnienia lekarskie na zwykłych zasadach, tak jak w przypadku innych chorób. – Mając świadomość zagrożenia, będą musieli sami izolować się w domu, natomiast izolacjami tymi nie będzie już zarządzał sanepid – poinformował minister zdrowia.

Jeżeli jednak będą się pojawiały ogniska zakażeń o charakterze lokalnym, sanepid będzie miał prawo do nakładania tam obostrzeń np. w postaci kwarantann i izolacji.

Jak stwierdził minister zdrowia, wprowadzone od przyszłego tygodnia zasady de facto oznaczają zniesienie wszystkich obostrzeń antyepidemicznych w Polsce.

„Można powiedzieć, że te obostrzenia nie istnieją. Wszystkie te, które dotyczyły działalności gospodarczej, były zniesione w zasadzie z początkiem marca. Teraz znieśliśmy obowiązek maseczek, kwarantanny i izolacji. To, co zostaje, to wyłącznie kwestia noszenia maseczek w podmiotach medycznych, więc wydaje się, że wszystkie restrykcje zostały zniesione” – powiedział Adam Niedzielski.

Wprowadzone od 28 marca zasady dotyczyć będą także kościołów. Od 1 marca z kolei przestał obowiązywać w kościołach i innych miejscach publicznych limit 30% zapełnienia. Do limitu nie były wliczane osoby zaszczepione.


Źródło: https://www.ekai.pl/rad-znosi-wiekszosc-obostrzen-pandemicznych/
Fot. Twitter/MZ_GOV_PL


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *