Zakończyły się III Europejskie Katolickie Dni Społeczne

Uroczystą liturgią sprawowaną przez przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Jean-Claude’a Hollericha w bratysławskiej katedrze św. Marcina zakończyły się III Europejskie Katolickie Dni Społeczne.

REKLAMA


Przez cztery dni, od 17 do 20 marca, w stolicy Słowacji około 150 przedstawicieli Kościoła oraz polityków i naukowców z całej Europy dyskutowało nad wyzwaniami społecznymi i drogami odnowy naszego kontynentu. Wojna na Ukrainie i jej konsekwencje były również wyraźnie obecne na Dniach Społecznych w Bratysławie. Jednym z prelegentów był egzarcha apostolski dla greckokatolickich Ukraińców w Niemczech, bp Bohdan Dziurach.

W przesłaniu do uczestników Dni Społecznych papież Franciszek nazwał wojnę z Ukrainą „perwersyjnym nadużyciem władzy”. „Tragedia wojny toczącej się w sercu Europy wprawia nas w osłupienie. Nigdy nie myślałem, że zobaczymy jeszcze takie sceny, przypominające wielkie wojny ubiegłego wieku” , napisał papież i wezwał do „nieustannej modlitwy, aby ci, którzy kierują losem narodów, nie szczędzili wysiłków, by przerwać wojnę i rozpocząć konstruktywny dialog, który położy kres ogromnej tragedii humanitarnej, jaką ona powoduje”. Papieskie orędzie zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Bratysławie z udziałem prezydent Słowacji Zuzany Čaputovej , kardynała Michaela Czerny’ego z Watykanu oraz przewodniczącego Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) abp. Gintarasa Grušasa.

Temat Dni Społecznych: „Europa po pandemii: nowy początek” uzgodniono na długo przed wybuchem wojny na Ukrainie. W kontekście katolickiej nauki społecznej omawiano wyzwania w takich dziedzinach jak rodzina i zmiany demograficzne oraz transformacja społeczno-ekologiczna.

Dni Społeczne otworzył arcybiskup Bratysławy, Stanislav Zvolenský podczas liturgii sprawowanej w 17 marca w bratysławskiej katedrze św. Marcina. Następnego dnia przewiali: abp Grušas, kard. Hollerich oraz Othman Karas, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Obrady rozpoczęły analizy dokonane przez Cécile Renouard, francuską filozofkę i etyczkę z Centre Sevres w Paryżu oraz słowackiego teologa ks. Miloša Lichnera. Wśród mówców w kolejnych dniach obrad byli m.in. słowacki minister pracy i spraw socjalnych Milan Krajnik, prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia oraz sekretarz generalna Caritas Europa, Maria Nyman. Wieczorem 18 marca Wspólnota Sant’Egidio przygotowała modlitwę ekumeniczną w katedrze św. Marcina.

Podejmowanie wspólnej odpowiedzialności jest konieczne nie tylko w radzeniu sobie z konsekwencjami straszliwej wojny na Ukrainie, ale także w innych kryzysach i wyzwaniach, podkreślił kard. Hollerich, otwierając obrady. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ostrzegł, że jeśli nie będzie solidarności w rozwiązywaniu problemów związanych na przykład ze zmianami klimatycznymi i jeśli nie będziemy poważnie traktować potrzeby transformacji społeczno-ekologicznej, to już teraz tworzy się podstawy dla nowych, przyszłych wojen.

Liturgię w drugim dniu obrad sprawował w kościele Świętej Trójcy w Bratysławie kard. Michael Czerny. Tymczasowy prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka podkreślił, że ludzkość stawia opór także w miejscach konfliktów, gdzie wydaje się zwyciężać barbarzyństwo, gdzie decyduje się los wielu niewinnych ludzi. Opór ten wynika z „zasady braterstwa, którą Bóg wpisał w nasze serca”, stwierdził kard. Czerny.

Uczestniczący w Katolickich Dniach Społecznych biskupi z radością przyjęli zaproszenie papieża Franciszka do przyłączenia się do niego w modlitwie o pokój, a także w akt poświęcenia i zawierzenia Rosji oraz Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. We wspólnym oświadczeniu biskupi CCEE, COMECE oraz episkopat Słowacji wezwali do codziennej modlitwy o pokój na Ukrainie i na całym świecie oraz prośby do Boga o miłosierdzie.

Organizatorami III Europejskich Katolickich Dni Społecznych były Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE), Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz Konferencja Biskupów Słowacji we współpracy z Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Pierwsze Europejskie Katolickie Dni Społeczne odbyły się w 2009 roku w Gdańsku pod hasłem „Solidarność – wyzwanie dla Europy”. Gospodarzem kolejnego spotkania na temat „Wiara chrześcijańska i przyszłość Europy” był w 2014 roku Madryt.


Źródło: https://www.ekai.pl/w-bratyslawie-zakonczyly-sie-iii-europejskie-katolickie-dni-spoleczne/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *