Papież zawierzy Rosję i Ukrainę – transmisja w TVP 3

W piątek 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Ojciec Święty dokona tego w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie podczas specjalnego nabożeństwa. Akt ten jest odpowiedzią Stolicy Apostolskiej na prośbę ukraińskich biskupów i wiernych z różnych krajów świata. Transmisja uroczystości od 17.00 w TVP 3.

REKLAMA


Uroczystości w Watykanie to odpowiedź na apel biskupów Ukrainy i katolików z całego świata w obliczu trwającej wojny. Do modlitwy o pokój dołączą Kościoły wszystkich kontynentów. Tego samego dnia aktu poświęcenia dokona w Fatimie wysłannik Papieża kard. Konrad Krajewski.

Podobnego aktu zawierzenia dokonywali również wcześniejsi papieże – Pius XII podczas II wojny światowej, Paweł VI w trakcie Soboru Watykańskiego II i dwukrotnie Jan Paweł II. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 25 marca 1984 r. na placu świętego Piotra, również w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ostateczny akt zawierzenia wszystkich narodów Niepokalanemu Sercu Maryi zredagował Papież z Polski w oparciu o treści Objawień Fatimskich.

W potwierdzonych przez Kościół Katolickich objawieniach w Fatimie z 1917 r. Matka Boża prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, stwierdzając, że jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła”. Dobrzy – dodała – zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie miał wiele do wycierpienia, różne narody zostaną zniszczone”. Najbliższa inicjatywa Stolicy Apostolskiej jest odpowiedzią na te wezwania Matki Bożej z Fatimy.

Arcybiskup większy Światosław Szewczuk, prymas ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego zareagował na tę zapowiedź mówiąc, że chodzi o „akt duchowy od dawna oczekiwany przez naród ukraiński„, nie tylko od początku obecnej ofensywy rosyjskiej, ale od początku wojny w 2014 roku. „Podczas moich kolejnych spotkań z Ojcem Świętym przekazywałem mu to pragnienie wiernych naszego Kościoła” – zapewniał duchowny.

Transmisja papieskiego nabożeństwa aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi 25 marca od 17:00 w TVP 3.


Źródło: https://www.ekai.pl/papiez-zawierzy-rosje-i-ukraine-transmisja-w-telewizji-tvp-3/
Fot. AP/EAST NEWS


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *