Środa Popielcowa w bazylice katedralnej w Pelplinie

Dzisiaj, 2 marca br. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył w bazylice katedralnej w Pelplinie Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

REKLAMA


„Jezus staje się naszym Bratem, aby przyprowadzić nas przed Oblicze Ojca”, mówił 2 marca w Pelplinie biskup diecezjalny Ryszard Kasyna podczas Liturgii Środy Popielcowej.

Wśród koncelebransów był biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Uczestniczyli  nie tylko wierni świeccy, ale również wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego.

Czas Wielkiego Postu to okres „przygotowania naszego i otoczenia na uczczenie tajemnicy Odkupienia”, mówił biskup w homilii.

Przeżywanie tej tajemnicy jest konieczne ze względu na postawy człowieka, który „urządza świat bez Boga”, a przez to „świat ten staje się koszmarem”, powiedział hierarcha. „Widzimy dzisiaj, że znowu językiem porozumiewania staje się wojna”, dalej stwierdził kaznodzieja.

Odnosząc się do realiów świata budowanego bez Boga bp Kasyna powiedział, że „śmierć i zabijanie stają się metodą rządzenia”. Ubolewał również nad pogardą dla życia wobec dziecka poczętego i osób w podeszłym wieku.

Oceniając dalej rzeczywistość współczesnego świata biskup pelpliński zauważył, że „kłamstwo jakby zasiadło na tronie a nałogi, wynaturzenia w imię wolności i tolerancji stały się wzorem i stylem życia”. Dodał, że „ten los człowieka Bóg pragnie odwrócić”. Dlatego Jezus „staje się naszym Bratem, aby przyprowadzić nas przed Oblicze Ojca i prosi, aby zechciał  nas na nowo usynowić”.

Bp Kasyna zatrzymał się również nad dramatem wojny i cierpieniem narodu ukraińskiego. „Ukraina potrzebuje dzisiaj solidarności całego świata, potrzebuje naszej solidarności, modlitwy”, podkreślał.

„Tylko wtedy, gdy światło Boże jaśnieje nad człowiekiem i w człowieku, człowiek jest chciany, miłowany i jego godność jest nienaruszona, a każde życie ludzkie jest bezcenne”, mówił hierarcha.

Biskup zachęcał: „niech ręce nasze będą hojne i otwarte” dla bliskich i uchodźców z wojny.

Po homilii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny 2.03.2022


Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9577-sroda-popielcowa-w-bazylice-katedralnej-w-pelplinie-3


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *