Przyszłoroczne Europejskie Spotkanie Młodych w Rostocku

Przyszłoroczne Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, odbędzie się w Rostocku we wschodniej części Niemiec w dniach 28 grudnia 2022 – 1 stycznia 2023 roku. Ogłosił to brat Alois, przeor Wspólnoty, podczas modlitwy wieczornej w kościele Świętego Oblicza w Turynie.

REKLAMA


W tym włoskim mieście trwa w dniach 28-31 grudnia 44 Europejskie Spotkanie Młodych. Z powodu pandemii mogą w nim jednak uczestniczyć tylko mieszkańcy tego miasta i okolic. Wszyscy inni mogą śledzić spotkanie online, a do Turynu przyjechać osobiście na drugą część spotkania w lipcu 2022 roku.

W krótkim rozważaniu wygłoszonym podczas modlitwy brat Alois przypomniał, że ten etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię przygotowywały przez wiele miesięcy różne Kościoły chrześcijańskie Turynu, dając w ten sposób świadectwo jedności i przyczyniając się do braterstwa całej rodziny ludzkiej.

Wskazał, że jedność wierzących w Jezusa Chrystusa nie jest jedynie celem samym w sobie, ale także stanowi warunek tego, by świat Go zrozumiał i Mu zaufał. Jak bowiem wiarygodni mają być chrześcijanie, głoszący miłość Chrystusa, jeśli są podzieleni? – pytał retorycznie przeor Wspólnoty z Taizé.

Zaproponował, by w 2022 roku chrześcijanie należący do różnych Kościołów częściej spotykali się na prostej modlitwie skupionej wokół słowa Bożego. Zapewnił, że odkryjemy wówczas, że Chrystus już nas jednoczy i pokornie otworzymy się na to, co możemy otrzymać od siebie nawzajem.

Zaprosił też na następne etapy Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię: pierwszą w historii pielgrzymkę Taizé do Ziemi Świętej w dniach 8-15 maja 2022 roku, spotkanie w Turynie od 7 do 10 lipca dla tych, który z powodu pandemii nie mogli tu przyjechać obecnie oraz kolejne Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się za rok w Rostocku we wschodniej części Niemiec – w regionie, gdzie, jak zaznaczył, od dawna na nie czekają zarówno władze cywilne, jak i kościelne różnych wyznań. Zapowiedział, że uczestników czekać tam będzie „ciepłe przyjęcie pomimo zimnego klimatu”.

– Módlmy się, by przyszły rok był rokiem pokoju i nadziei – wezwał brat Alois. Na zakończenie odbyła się modlitwa wokół ikony Krzyża, na której położono mały krzyż zrobiony z łodzi uchodźców, którzy dotarli prze Morze Śródziemne na włoską wyspę Lampedusę. Przeor Wspólnoty poprosił o modlitwę za tych, którzy w niezwykle trudnych warunkach usiłują przedostać się do Europy.

Jutro modlitwa kończąca 44 Europejskie Spotkanie Młodych będzie transmitowana z Taizé.


Źródło: https://www.ekai.pl/przyszloroczne-europejskie-spotkanie-mlodych-w-rostocku/
Fot. Damien Mathieu / flickr.com


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *