Światełko Betlejemskie już w Polsce

Na granicy polsko-słowackiej na dawnym przejściu granicznym w Łysej Polanie 12 grudnia słowaccy skauci przekazali polskim harcerzom Betlejemskie Światełko Pokoju, które zostało zapalone w Grocie Betlejemskiej. Uroczystości miały miejsce najpierw na przejściu granicznym w Łysej Polanie, a potem w Ośrodku na Głodówce, dokąd Światełko Betlejemskie przynieśli reprezentacje poszczególnych harcerskich chorągwi z całego kraju. Druhowie wzięli też udział w uroczystej Mszy św., po której udali się ze Światełkiem Betlejemskim w rejon całej Polski.

REKLAMA


Tegorocznemu Betlejemskiemu Światełku Pokoju towarzyszy pierwsza Rowerowa Sztafeta BŚP. To inicjatywa Bike Jamboree. Harcerki i harcerze pokonają ponad 100 kilometrów dziennie, aby w zimowych warunkach rowerem dowieźć światło do Warszawy. Następnie przekażą je przedstawicielom Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Akcję „Światła Pokoju” z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju światełko dociera do ponad 25 krajów europejskich, w tym także do Polski.

Na Podhalu Betlejemskie Światełko Pokoju będzie uroczyście przywitanie i przekazane 16 grudnia w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej. U Królowej Podhala zostaną zapalone też pierwszy raz iluminacje świąteczne w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym i ołtarzu polowym, przy którym w 1997 r. różaniec na cały świat odmawiał papież Jan Paweł II. Mali górale ozdobią też choinki, które zostaną postawione przy szopce.


Źródło: https://www.ekai.pl/swiatelko-betlejemskie-juz-w-polsce/
Fot. Jan Głąbiński


 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *