Od 15 grudnia kolejne obostrzenia w kościołach

Nauczanie zdalne od 20 grudnia do 9 stycznia, od 1 marca obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych oraz zmniejszenie od 15 grudnia limitów obłożenia m.in. w kościołach, obiektach sportowych i kulturalnych z 50 do 30 proc. – to niektóre ze zmian w obostrzeniach sanitarnych, które zapowiedziało dziś ministerstwo zdrowia w związku z pandemią koronawirusa.

REKLAMA


Dalsze zaostrzenie regulacji sanitarnych podyktowane jest nieustającą pandemią, choć – jak mówił dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski – w kilku newralgicznych regionach, m.in. w województwach podlaskim i lubelskim, daje się zauważyć zmniejszenie zakażeń.

Do dnia dzisiejszego w Polsce nie stwierdzono też obecności wariantu koronawirusa o nazwie omikron.

Mimo to, nadal Polska utrzymuje się na średnim poziomie ok. 20 tys. zakażeń dziennie i utrzymuje się to od tygodni. – To jest bardzo niepokojące – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

I tak, od 15 grudnia obniżony zostaje limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. (obecnie, od tygodnia, jest to 50 proc.). – Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, nie ma możliwości przekraczania tych 30 proc. – wyjaśnił Adam Niedzielski, przypominając, że do ustawowych limitów nie są wliczane osoby zaszczepione.

Obowiązywać też będą limity do 75 proc. w transporcie zbiorowym od 15 grudnia.

Wprowadzone zostają ponadto od 15 grudnia obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem, niezależnie od posiadanego certyfikatu zaszczepienia.  

Od 20 stycznia do 9 stycznia, z przerwą świąteczno-noworoczną, w szkołach w całym kraju obowiązywać będzie nauczanie zdalne. Żłobki i przedszkola pozostaną otwarte.

Do początku stycznia wprowadzone mają zostać ograniczenia prowadzenia klubów czy dyskotek, ale „z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego”.

Wiceminister zdrowia Witold Kraska zapowiedział, że rząd pracuje nad ustawowym opisaniem metod weryfikacji paszportów covidowych w miejscach, gdzie obowiązują limity obłożenia. Osoby zaszczepione nie są wliczane do tychże limitów i np. właściciel restauracji zyska uprawnienia do takiej weryfikacji klientów.

Paszporty covidowe mają roczną datę ważności liczoną od przyjęcia drugiej dawki. Jeśli jednak ktoś nie przyjmie dawki trzeciej, przypominającej, dokument straci ważność po roku i nie będzie już można się nim posługiwać.

Rząd planuje ponadto wprowadzić obowiązkowe szczepienia od 1 marca dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Środowiska medyczne apelowały o to od wielu miesięcy.

Wszystkie osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test.


Źródło: https://www.ekai.pl/od-15-grudnia-kolejne-obostrzenia-w-kosciolach/
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *