26 grudnia Dzień Modlitw w Intencji Małżeństw i Rodzin

Sprawy duszpasterstwa rodzin były jednym z ważnych tematów 390. Zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze. Bp Wiesław Śmigiel poinformował o Dniu Modlitw w Intencji Małżeństw i Rodzin, który przypadnie 26 grudnia oraz o przyszłorocznym Międzynarodowym Spotkaniu Rodzin, które będzie obchodzone nie tylko w Rzymie, ale w każdej diecezji na świecie.

REKLAMA


Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny poinformował, że w tym roku Niedziela Świętej Rodziny przypada 26 grudnia, w drugi dzień Bożego Narodzenia. Podkreślił, że odczytuje to jako szansę, gdyż w czasie Bożego Narodzenia pojawiają się w kościele także tzw. katolicy okazjonalni, czyli osoby, które z różnych powodów nie praktykują regularnie. Zapewnił biskupów, aby na ile to możliwe, wykorzystali ten czas na rzecz rodziny. Podjęto decyzję, że Niedziela Świętej Rodziny będzie w tym roku obchodzona jako ogólnopolski Dzień Modlitw w Intencji Małżeństw i Rodzin. Na każdej Mszy św. poruszana będzie tematyka życia rodzinnego, będzie to też okazja do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Przygotowane zostaną specjalne materiały do wykorzystania.

Biskupi mówili również o 10. Światowym Spotkaniu Rodzin z Ojcem Św., które w przyszłym roku odbędzie się od 22 do 26 czerwca w Rzymie. Jego temat to: „Miłość rodzinna jako powołanie i droga do świętości”. Tym razem – m. in. ze względu na pandemię – spotkanie to odbędzie się w nowej formule. W Rzymie uczestniczyć będą wyłącznie delegacje z poszczególnych krajów, a równolegle spotkania rodzin będą odbywać się w każdej diecezji na świecie. Bp Śmigiel przyznał, że chodzi tu o różne inicjatywy, które ożywią duszpasterstwo rodzin. Prosił więc księży biskupów, aby do tego się dobrze przygotowywali wraz z diecezjalnym duszpasterstwem rodzin oraz licznymi organizacjami rodzinnymi. Będą to konkretne wydarzenia i inicjatywy służące rodzinie. Przyznał, że nie ma jakiejś jednej obowiązującej formuły organizacji tych wydarzeń. Każda diecezja ma dużą swobodę, by wspólnie z rodzinami wypracować formułę zgodną z potrzebami istniejącymi na miejscu.

Bp Śmigiel zaproponował, aby szczególnie docenione zostały rodziny adopcyjne i rodziny zastępcze. Zachęcił aby w ramach duszpasterstwa rodzin wyszukiwać takie rodziny i promować tę piękną miłość, kiedy rodzina decyduje się na adopcję. Prosił biskupów aby promowali u siebie rodziny adopcyjne i rodziny zastępcze. Wskazał też na konkretną pomoc, jaką prowadzi Fundacja Niezastąpieni, przygotowująca rodziny do takiej roli.


Źródło: https://www.ekai.pl/26-grudnia-dzien-modlitw-w-intencji-malzenstw-i-rodzin/
Fot. Jessica Rockowitz / Unsplash


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *