Akcja „Ratujemy życie – misyjny ambulans”

W trzecią niedzielę listopada, 21 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. MIVA Polska oraz Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęca w tym szczególnym dniu do pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.

REKLAMA


W związku tym szczególnym dniem MIVA Polska organizuje akcję „Ratujemy życie – misyjny ambulans”, podkreślając wielką wagę życia ludzkiego i konieczność jego ratowania i zachęca do wsparcia na rzecz ratowania życia poprzez pomoc na zakup ambulansu do najbiedniejszych regionów świata, gdzie pracują polscy misjonarze.

We współczesnym świecie wypadki na drogach stały się problemem globalnym. Dotyczą one w różnym stopniu wszystkich krajów świata. Według danych WHO każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób.

W Polsce na drogach dziennie ginie przeciętnie aż 8 osób, a ponad 100 zostaje rannych. Chociaż liczba ofiar wypadków na drogach w naszym kraju systematycznie spada, wciąż należy do najwyższych w Europie. Średnio ta liczba sięga aż 3 tys. ofiar rocznie, przy czym 1/3 tej liczby to piesi.

Aby pokazać skalę problemu i szukać dróg wyjścia, brytyjska organizacja Road Peace była pierwszą, która zorganizowała w 1993 r. Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ poprzez swoją rezolucję 60/5 zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin.

W Polsce inicjatorem obchodów była MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Pierwsze obchody w naszym kraju odbyły się w 2006 r. Przewodniczył im śp. biskup polowy WP gen. Tadeusz Płoski w Katedrze Polowej w Warszawie.

W wielu krajach powstały pomniki ofiar wypadków drogowych, m.in. na Węgrzech (1996), w Hiszpanii (2007), w Wielkiej Brytanii (Bath, 2010), w brazylijskiej Kurytybie (2010), w Calais we Francji (2012), w Słowenii (2012). W Polsce w 2011 r. także powstał Pomnik Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście” w Zabawie k. Tarnowa przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Powstaje tam również ośrodek leczenia traumy powypadkowej.

Św. Jan Paweł II przemawiając w 1998 r. z okazji obchodów tego Dnia Pamięci m.in. wyraził nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia kierowcy zawsze będą postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno do ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach.

Nauczanie Kościoła zawarte w Katechizmie przypomina o konieczności ochrony ludzkiego życia i przestrzega przed wszystkim co zagraża życiu ludzkiemu lub naraża je na niebezpieczeństwo na drogach: Ci, którzy w stanie nietrzeźwym lub na skutek nadmiernego upodobania do szybkości zagrażają bezpieczeństwu drugiego człowieka i swemu własnemu – na drogach, na morzu lub w powietrzu – ponoszą poważną winę (KKK 2290).

Z okazji Dnia Pamięci O Ofiarach Wypadków Drogowych dyrektor MIVA Polska i krajowy duszpasterz kierowców uwrażliwiają także na potrzebę wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w wypadku śmierci. Wyrażenie takiej zgody jest aktem miłości wobec bliźniego służącym życiu. W Biurze MIVA Polska można otrzymać obrazki ze św. Krzysztofem, na których odwrocie znajduje się formularz imiennej zgody na pobranie narządów w  razie śmierci.


Źródło: https://www.ekai.pl/wkrotce-swiatowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-wypadkow-drogowych/
Fot. Per Lööv on Unsplash


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *