Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Msza święta z udziałem najwyższych władz państwowych w Świątyni Bożej Opatrzności i inne uroczyste celebracje w kościołach, marsze, koncerty pieśni patriotycznych, śpiewanie hymnu i nauka tradycyjnych tańców ludowych – to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane 11 listopada w całym kraju dla uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

REKLAMA


Tradycyjnie już głównym punktem centralnych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości jest uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z udziałem Wojska Polskiego i najwyższych władz państwowych. O godz. 10.00 będzie jej przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Swój udział w Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej zapowiedział już prezydent Andrzej Duda. Wezmą w niej także udział przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim, parlamentarzyści, władze samorządowe Warszawy oraz mieszkańcy stolicy.

Zgromadzeni co roku dziękują podczas tej Eucharystii za dar wolnej Polski. Zawierzają też naszą Ojczyznę, prosząc o dalszą Bożą opiekę, o pokój, jedność i zgodę. Centrum Opatrzności Bożej zachęca do zgłaszania także indywidualnych intencji modlitewnych za pośrednictwem strony www.centrumopatrznosci.pl

Tego dnia już tradycyjnie zapłonie Świeca Niepodległości podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce. W tym roku mija 5 lat od pierwszej Mszy św. odprawionej w Świątyni Bożej Opatrzności, oddanej do użytku wiernych 11 listopada 2016 r.

Z okazji Święta Niepodległości Msze św. w intencji Ojczyzny będą celebrowane w całej Polsce.

11 listopada rano prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

O godz. 9.00 prezydent wręczy w Belwederze nominacje generalskie. Prezydent awansował pięciu oficerów wojska, w tym dowódcę WOT, oraz czterech oficerów Straży Granicznej.

Na godz. 12.00 zaplanowano uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których Prezydent zabierze głos. Po uroczystościach, o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się tradycyjnie o godz. 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie żołnierze pełnią „wieczną wartę” przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, ok. godz. 14.00 zaplanowano Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

Uroczystości z udziałem żołnierzy odbędą się również w wielu polskich miejscowościach. Kilkadziesiąt stacji radiowych organizuje konkursy dotyczące Wojska Polskiego.

W przededniu święta, 10 listopada, w Sejmie RP zostanie otwarta specjalna wystawa „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”. O godz. 17.30 natomiast Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza na capstrzyk niepodległości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Do udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych towarzyszących uczczeniu 103. rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza już od kilku lat Biuro Programu „Niepodległa”. Zainicjowało ono w stulecie odzyskania niepodległości m.in. akcję „Niepodległa do Hymnu”, polegającą na wspólnym odśpiewaniu 11 listopada Mazurka Dąbrowskiego. Od tamtej rocznicy akcja tak jest kontynuowana.

Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą. Zachęca się organizatorów wszystkich uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do włączenia się do akcji „Niepodległa do Hymnu” i wykonania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku akcję wspierają m.in. polscy olimpijczycy.

Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu zachęcamy do umieszczenia zdjęć i filmików w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Bitamina, Dawid Kwiatkowski, Paweł Domagała i Grubson – to gwiazdy Sceny Muzycznej tegorocznego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało jednak dziesiątki atrakcji również na Scenie Dla Dzieci, gdzie m.in. odbędzie się koncert dla najmłodszych „Alicja Janosz Dzieciom” oraz na Scenie Tańców Polskich, gdzie Janusz Prusinowski wraz ze znanymi twórcami ludowymi będzie uczył tradycyjnych polskich tańców oraz przybliżał ich historię. Ponadto Krakowskim Przedmieściem przejdą parady muzyczne, taneczne, retro samochodów oraz powozów konnych, a z balkonów zagrają Brass Bandy.

Już od 5 listopada przed Westfield Arkadią, a w Narodowe Święto Niepodległości na parkingu przy Placu Piłsudskiego w stolicy Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” przedstawia historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej. Sto lat temu kończył się proces formowania granic po I wojnie światowej i licznych konfliktach na spornych terenach granicznych. Dziś przybliżenie wielu aspektów funkcjonowania młodego kraju stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają przeklikać przez najważniejsze informacje, holoboxy prezentują artefakty, które można oglądać z wielu stron, podróż w czasie zapewniają gogle VR, a gospodarzem całej wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości.

Koncert „Nowowiejski” dla uczczenia 103. rocznicy odzyskania niepodległości organizują we wtorek 9 listopada Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i Parafia Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Na koncercie w Archikatedrze Warszawskiej zabrzmią fragmenty symfonii i koncertów organowych, poemat „Anhelli” w transkrypcji organowej oraz trzy pieśni o tematyce maryjnej. Początek o godz. 20.15.

Tematyka maryjna będzie tutaj spoiwem, bowiem pieśni dedykowane są trzem polskim Madonnom: w Kazimierzu Biskupim, Częstochowie oraz Dębkach. Trzecią część III Koncertu organowego stanowią wariacje na temat pieśni Ostrobramskiej „Witaj, Święta i poczęta”, zaś materiał muzyczny finał IX Symfonii stanowi melodia „Bogurodzicy”, czyli kolejne odniesienie do Królowej Polski w Jasnogórskim obrazie. Do tego samego wizerunku zwraca się umierająca Ellenai w swej ostatniej modlitwie. Stąd Mickiewiczowskie motto jako myśl przewodnia wieczoru z muzyką Feliksa Nowowiejskiego w przededniu święta odzyskania niepodległości.

Z okazji tegorocznego Święta Niepodległości Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński po raz pierwszy organizuje Motocyklową Paradę Niepodległości w Warszawie. Intencją inicjatywy jest świętowanie niepodległości ponad podziałami politycznymi. Podczas Parady nie przewidywane są żadne wystąpienia polityków i przemówienia, jedynie powitanie uczestników.

Zbiórka 11 listopada od godz 10.30 na parkingu przy Decathlonie przy ul. Mszczonowskiej. O godz. 11.00 wyjazd Parady na Aleje Jerozolimskie, dalej ulicą Kopińska, Alejami Jerozolimskimi przez Most Ks. J. Poniatowskiego do Ronda Waszyngtona. Nawrót i przejazd Alejami Jerozolimskimi w rejon Dworca Zachodniego i tam rozwiązanie Parady około godz. 12.30.


Źródło: https://www.ekai.pl/wkrotce-narodowe-swieto-niepodleglosci-co-sie-bedzie-dzialo/
Fot. unsplash


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *