Kaszubska Msza św. w 151. rocznicę urodzin bp K. Dominika

W pierwsze niedziele miesiąca w kolegiacie pw. Wniebowzięcia NMP w Kartuzach odprawiane są Msze św. z liturgią słowa w języku kaszubskim. Ponieważ 7 listopada przypadała 151. rocznica urodzin bpa Konstantyna Dominika, gościem specjalnym na kaszubskiej Mszy św. był Bogdan Wiśniewski, prezes kociewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie, redaktor książki „Biskup Konstantyn Dominik – nadzwyczajnie zwyczajny”.

REKLAMA


Pieśń “Kaszëbskô Królewô” w wykonaniu RZPiT Kaszuby wprowadziła wiernych w kaszubski klimat niedzielnego nabożeństwa. Zespół uczcił w ten sposób swój jubileusz 75-lecia istnienia, modląc się też za swojego wieloletniego kierownika śp. Franciszka Kwidzińskiego.
Czytania i modlitwę wiernych odczytano po kaszubsku. Dźwięk bazuny obwieszczał najważniejsze chwile przeistoczenia. Nie zabrakło modlitwy o rychłą beatyfikację biskupa Konstantego Dominika. Do bohatera dnia nawiązał w homilii ks. Piotr Krupiński.

Konstantyn Dominik urodził się 7 listopada 1870 w Gnieżdżewie. Ukończył Collegium Marianum, w 1893 r. zdał maturę w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Chełmnie.

W czasie gimnazjum był aktywnym członkiem tajnego Towarzystwa Filaretów. Wszędzie wyróżniał się skromnością i wybitnymi osiągnięciami w nauce. W 1897 r. ukończył Seminarium Duchowne w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 marca. Jego pierwszą placówką była parafia św. Ignacego w Starych Szkotach. Od 1898 r. był kapelanem Klasztoru i Szpitala Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie, tam pełnił też funkcję prefekta nowo powołanego Collegium Albertinum. Kolejno służył jako wicerektor, potem – rektor tamtejszego Seminarium Duchownego w Pelplinie, aż do września 1939 r. Wykładał liturgikę, homiletykę i teologię pastoralną. Potajemnie nauczał także literatury polskiej i historii Polski.  

20 stycznia 1928 r. papież Pius XI mianował kanonika Konstantyna Dominika biskupem tytularnym i sufraganem diecezji chełmińskiej. Był pierwszym biskupem pochodzącym z Kaszub.  Zmarł 7 marca 1942 w Gdańsku. Toczy się proces beatyfikacyjny.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Posłuchaj TUTAJ:
– Msza św. w rocznicę urodzin bpa K. Dominika – wstęp ks. P. Krupiński i słowo B. Wiśniewski
– Msza św. w rocznicę urodzin bpa K. Dominika – homilia ks. P. Krupińskiego


Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9305-kaszubska-msza-sw-w-dniu-151-rocznicy-urodzin-bpa-konstantyna-dominika


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *