Znacząco spadła aktywność dobroczynna Polaków

W polskim społeczeństwa znacząco spadła aktywność prospołeczna i dobroczynna – podkreślają twórcy programu społecznego Szlachetna Paczka w ogłoszonym właśnie „Raporcie o obojętnieniu”.

REKLAMA


Twórcy raportu przypominają w nim, że wiosną 2020 r. świat zatrzymał się z powodu pandemii koronawirusa. – Zamknęliśmy się w domach, bo chcieliśmy być odpowiedzialni. Nie wiedzieliśmy jak długo to potrwa. Łatwo się było wtedy wycofać i zobojętnieć na innych. Jednak Polacy tego nie zrobili – poczuliśmy, że solidarność zobowiązuje i zdaliśmy ten egzamin – ocenia Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. Jednak, jak wynika z Raportu, zryw był jedynie chwilowy.

– Im dłużej trwa nasze obcowanie z pandemią, tym większe odczuwamy zmęczenie. Samotność, poczucie izolacji, złość z powodu konieczności rezygnacji z dotychczasowego trybu życia i przyzwyczajeń – znamy to niemal wszyscy – podkreśla Sadzik.

Zgodnie z przedstawionymi tam danymi od początku pandemii dla 36 proc. organizacji społecznych pracuje mniej wolontariuszy, a aż 41 proc. organizacji społecznych w 2020 roku zawiesiło większość działań sprzed pandemii. Z kolei względem poprzedniego roku o 20 proc. spadła liczba Polaków wspierających finansowo cele dobroczynne.

Twórcy raportu przyczyny takiej sytuacji dopatrują się m.in. w zmęczeniu. Jak piszą, „blisko połowa z nas (46 proc.) deklaruje, że jest zmęczona tematem pandemii i świadomie odcina się od negatywnych informacji w mediach, ale rzeczywistość i tak nas dopada. Coraz bardziej zmęczeni, stajemy się coraz bardziej nerwowi i bierni”.

Z analizy Szlachetnej Paczki wynika też, że oczywistym następstwem pandemii będzie kryzys ekonomiczny, co jeszcze mocniej skłoni ludzi do ignorowania cudzych potrzeb i skupiania się wyłącznie na własnych problemach. – Apelujemy, żeby nie odwracać się od osób w kryzysie, bo bez ludzi dobrej woli mogą oni nie przetrwać kolejnych miesięcy – podsumowuje Joanna Sadzik, zachęcając by włączyć się w organizację Szlachetnej Paczki, jak i Akademię Przyszłości.  

Z pełną treścią „Raportu o obojętnieniu” można zapoznać się TUTAJ.

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 20 lat.

Dzięki wpłatom akcja dociera do nowych potrzebujących rodzin, często w rejony, do których nie trafia nikt inny. W ubiegłym roku łączna wartość pomocy w ramach akcji przekroczyła 51 mln zł.


Źródło: https://www.ekai.pl/raport-szlachetnej-paczki-znaczaco-spadla-aktywnosc-dobroczynna-polakow/
Fot. Szlachetna Paczka


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *