Misyjność powinna nam towarzyszyć przez cały rok

Misyjność powinna nam towarzyszyć przez cały rok. Modlimy się, by nowina o Jezusie dotarła do wszystkich ludzi – powiedział bp Szymon Stułkowski, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Misyjnym, który w tym roku przypada w niedzielę 24 października.

REKLAMA


W tym roku 95. Niedziela Misyjna będzie obchodzona pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. „Jest to szczególny dzień, kiedy ludzie modlą się, ofiarowują cierpienie, przekazują nawet drobną ofiarę na Papieskie Dzieła Misyjne, czyli te misje, za które odpowiada bezpośrednio Ojciec Święty” – podkreślił bp Stułkowski.

Przypomniał, że na mocy chrztu św. wszyscy jesteśmy powołani do tego, by dzielić się wiarą. Dodał, że także Synod o synodalności zmierza w tym kierunku.

Bp Stułkowski podziękował również wiernym za wsparcie materialne misji. I przypomniał, że przez cały Tydzień Misyjny, który rozpoczyna Niedziela Misyjna, można omadlać misjonarzy i ich dzieła.

Ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, nawiązał do orędzia Papieża na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny zatytułowanego: „Nie możemy nie mówić tego, cośmy wiedzieli i słyszeli” (Dz 4,20). „Papież Franciszek przypomina nam w swoim orędziu o tym, że nie ma ludzi wykluczonych z przepowiadania, wszyscy jesteśmy powołani do tego, by głosić Ewangelię. Kościół powołany jest do tego, by ewangelizować. Im bardziej kochasz, tym bardziej chcesz o tym mówić” – powiedział.

Ks. Michał Kacprzyk, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i św. Piotra Apostoła, omówił projekty realizowane przez PDM w Polsce. W 2021 roku PDM w Polsce udało się sfinansować 44 projekty w 6 krajach (Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Liberia, Sierra Leone, Tadżykistan i Tajwan) na kwotę 940.824,5 USD. W zeszłym roku PDM w Polsce zebrały podczas Niedzieli Misyjnej i przekazały Stolicy Apostolskiej kwotę 693.019,54 USD na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej.

Z kolei o. Arkadiusz Nowak SMA, misjonarz z Tanzanii, opowiedział o swojej posłudze wśród Masajów. „Żeby głosić Jezusa, trzeba Go najpierw spotkać. Jakiego Jezusa głoszę? Jezus Zmartwychwstały to ten Jezus, którym musimy się dzielić z tymi, którzy nigdy Go nie poznali” – powiedział. Przyznał, że 95% ludzi, pośród których posługuje, nie zna Jezusa.

 „Mówimy im o Jezusie, który wyzwala z lęku i strachu. Mówimy przede wszystkim świadectwem życia” – dodał o. Nowak SMA. Przyznał, że bez wsparcia PDM oraz wszystkich ludzi o otwartym sercu, misjonarze nie byliby w stanie tam posługiwać. „Mam przywilej widzieć rodzący się Kościół. Ludzie witają nas tam ze łzami w oczach. Bez wsparcia nie moglibyśmy tam być” – stwierdził.

Aktualnie na misjach posługuje 1800 polskich misjonarzy i misjonarek w 99 krajach na 5 kontynentach.

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/bp-stulkowski-na-niedziele-misyjna-misyjnosc-powinna-nam-towarzyszyc-przez-caly-rok/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *